Český dirigent byl nominován za album houslových skladeb českých autorů Dvořáka, Suka a Janáčka v provedení houslisty Augustina Hadelicha a Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu.
„Naplňuje mě v poslední době trvale radostí a hrdostí, jakých prvotřídních a celosvětových úspěchů se dostává nádherné české hudbě. Dosahuje u lidí rozechvění, posluchači mají husí kůži, jsou dojatí a naplnění ryzím citem a obdivem,“ shrnuje své dojmy z nominace nahrávky na prestižní cenu Grammy Jakub Hrůša a pokračuje ve svém vyznání: „A když tyto pocity mají i odborníci, je to ještě o to pozoruhodnější. Jsem opravdu šťastný, že můžu přispívat k slávě české hudby ve světě. Miluju ji bezmezně!“
Oba mladí umělci, Jakub Hrůša a Augustin Hadelich, spolu poprvé provedli Dvořákův houslový koncert v roce 2017 za doprovodu Newyorské filharmonie. New York Times Hrůšu označily za dirigenta s tryskově rychlým kariérním vzestupem a Hadelicha za jednoho z nejlepších houslistů své generace.
Tentýž tandem, tentokrát za doprovodu Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, nyní nahrál Dvořákův koncert pro vydavatelství Warner Classics. Na albu „Bohemian Tales” je Hrůša a Hadelich doplnili komorními skladbami nejen Antonína Dvořáka, ale i dalších dvou českých autorů: Josefa Suka a Leoše Janáčka.
„Každý z těchto tří skladatelů se jedinečným způsobem zapsal do historie české klasické hudby," vysvětluje Augustin Hadelich, houslista německo-italsko-amerického původu, který se již může pyšnit jedním oceněním Grammy z roku 2016. Dvořákův houslový koncert spolu s Jakubem Hrůšou provedli s mnoha orchestry již několikrát: „Mnoho dirigentů se tomuto dílu vyhýbá, ale Jakub zná všechny detaily i záludnosti a přímo si v nich libuje.“
Grammy Awards je ocenění udělované americkou Národní akademií hudebního umění a věd ve Spojených státech za mimořádné úspěchy v hudebním průmyslu. Poprvé se Grammy udělovaly začátkem roku 1959. Vítězové ceny Grammy budou vyhlášeni 31. ledna 2021.
Trailer k albu:
NY Times review:
Strings Interview:
Jakub Hrůša je jedním z nejaktivnějších a nevlivnějších reprezentantů české hudební kultury a české dirigentské školy ve světě. Pravidelně hostuje u předních orchestrů v Evropě i USA. V současné době působí jako šéfdirigent Bamberských symfoniků, hlavní hostující dirigent České filharmonie a londýnského Philharmonia Orchestra. V letech 2009 až 2015 působil jako hudební ředitel a šéfdirigent orchestru PKF – Prague Philharmonia. Z jeho nejdůležitějších angažmá lze jmenovat opakované pozvání k Vídeňským filharmonikům, Berlínským filharmonikům, do filharmonie v New Yorku, Orchestre de Paris, lipského Gewandhausu či k Symfonickému orchestru Bavorského rozhlasu. Pravidelně hostuje na BBC Proms a v nadcházející sezoně ho čeká debut na Salcburském festivalu. Stejně blízko jako ke koncertnímu repertoáru má Hrůša i k operní tvorbě. Pravidelně hostuje na Glyndebournském operním festivalu, ve Vídeňské státní opeře, v londýnské Královské opeře, v Opéra national de Paris nebo Frankfurtské opeře a příležitostně na českých operních scénách. Za nahrávku skladeb Dvořáka a Martinů, ale také za DVD záznam opery Vanessa z festivalu v Glyndebourne, získal nedávno ocenění BBC Music Magazine Award. Aktivní zájem o osobnost Josefa Suka, zetě Antonína Dvořáka, se promítl do jeho loňského působení na festivalu Dvořákova Praha i do uplynulé sezony České filharmonie. Sukovo kompletní orchestrální dílo je nyní jeho prioritním nahrávacím projektem. Společným jmenovatelem jeho činnosti v zahraničí je vytrvalé prosazování především děl českých autorů. Za tuto činnost mu v roce 2020 udělila Akademie klasické hudby Cenu Antonína Dvořáka.
Foto c Michael Aust