Z listopadového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:
- Rozhovor s klavíristkou Slávkou Vernerovou (dříve Pěchočovou), o níž jednou Ivan Moravec prohlásil, že je jeho nejlepší žačkou, a která se zanedlouho (7. 11.) představí v online koncertu Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného.
- Rozhovor s letošním jubilantem Vladimírem Válkem, jedním z našich předních dirigentů, spjatým zejména s dlouholetým postem šéfdirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu
- Z rubriky Událostiohlédnutí za Galakoncertem Asociace hudebních umělců a vědců, pořádaným ke 30. výročí jejího založení, v jehož druhé polovině obdržel mistr houslař Karel Vávra Cenu Asociace za celoživotní umělecké dílo spojené se stavbou nových a s rekonstrukcí historických smyčcových nástrojů, a profesor Jiří Hlaváč byl jmenován čestným prezidentem Asociace, které dvacet let předsedal.
- V rubrice Festivaly, koncerty jsme zachytili výběr akcí z letošní Dvořákovy Prahy, z MHF Český Krumlov a z Haydnových slavností a ohlédli jsme se za zahájením festivalu Hudba tisíců Mahler – Jihlava 2020, za letošní rozhlasovou soutěží Concertino Praga, inaugurací nového šéfdirigenta Pražských symfoniků či zahájením sezony Plzeňské filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice či Moravské filharmonie Olomouc. Nezapomněli jsme ani na jubilantské koncerty dvou skladatelských nestorů soudobé hudby, Jiřího Temla a Zdeňka Šestáka…
- Rubriku Horizont vyplňuje hodnocení 27. ročníku mezinárodního filmového festivalu Febiofest, kde se mimo jiné objevily dokumenty Karel Olgy Malířové Špátové o Karlu Gottovi a Marianne a Leonard: Slova lásky britského režiséra Nicka Broomfielda, věnovaný kanadskému písničkáři a básníkovi Leonardu Cohenovi.
- Z operního žánru nabízíme ohlédnutí za 5. ročníkem festivalu NODO / New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava, kde byly z původního programu realizovány čtyři inscenace (Hibiki, Hibiki, vzhmoť! Marka Keprta, Svatba Any Sokolović, Nauka o afázii Michala Rataje a Kathariny Schmitt a No. 50 [The Garden] Richarda Ayrese), které obohatila slovenská produkce Mira Tótha Muž v skafandri, a dále zhodnocení Pucciniho Tosky – repliky inscenace z roku 1947 –ve Státní opeře v Praze a Verdiho Nabucca –repliky inscenace z roku 1960 – v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. Své fanoušky si ale našel i záznam z představení Wagnerova Bludného Holanďana 14. 3. v newyorské Metropolitní, vysílaný v kině Světozor, jehož režie se chopil François Girard, návrhu scény John Macfarlane a hudebního nastudování Valerij Gergijev, hlavní role pak Jevgenij Nikitin, který musel nahradit původně ohlášeného Bryna Terfela, role Erika Sergej Skorochodov a role Senty jako svého debutu v tomto operním domě se ujala německá sopranistka Anja Kampe.
- Ze zahraničí jsme pro vás připravili ohlédnutí za Pucciniho Madama Butterfly, uvedenou ve Vídeňské státní opeře, v níž se hudebního nastudování chopil Philippe Jordan a režie spoluautorka inscenace již zesnulého Anthonyho Minghellyho z roku 2006, Carolyn Choa, která byla zároveň režisérovou manželkou.
- Z rubriky Studie, komentáře si nenechte ujít:
- seriály: Portréty velkých dirigentů od 19. století po současnost, kde se tentokrát dozvíte řadu zajímavostí o proslulém německém dirigentovi Ingu Metzmacherovi, který je specialistou na opery 20. a 21. století, s nimiž dosáhl mimořádných úspěchů i na Salcburských slavnostních hrách, Mozaika nejslavnějších operních režisérů, v níž se tentokrát setkáte s významným německým režisérem Willym Deckerem, jenž vnímá jako největší inspiraci pro svou práci filmové umění a který se dosud zapsal do dějin operní režie např. vynikající inscenací Schönbergova díla Mojžíš a Áron, Zapomenuté operní skvosty, v nichž si v tomto díle Robert Rytina připravil otázky pro mezzosopranistku Kateřinu Hebelkovou, a to (nejen) o Goldmarkově Královně ze Sáby, Století bez mezníků, kde se seznámíte s řadou zajímavostí, týkajících se Aarona Coplanda, který je toho názoru, že soudobá hudba má člověka probudit, ne ukolébat k spánku, Celuloidová hudba, v jejímž jedenáctém dílu se autor věnoval novému dokumentárnímu filmu Radovana Síbrta o kapele Tap, Tap s názvem Postiženi muzikou, který získal na jihlavském festivalu dokumentů Cenu diváků, Z historie a současnosti muzikálu, v němž trojice autorů komentuje nedávnou ostravskou premiéru muzikálu Květiny pro paní Harrisovou a připomíná některé významné události z muzikálové historie, Kaleidoskopický mnohostěn moderního jazzu s podtitulem Osobité basování Stevea Swallowa aneb když Steve, tak Carla o dalších skvělých jazzových muzikantech…
- samostatné studie: Vzpomínka na sopranistku Cecilii Strádalovou a Několik úvah nad dosud nepublikovaným cyklem, jak zní podtitul, Slovenských spevů Vítězslava Nováka
- Rubriku Knihy a notoviny vyplňuje recenze na pokračování kritické edice Jistebnického kancionálu (Monumenta liturgica Bohemica III) a sice jeho 2. svazku Cantionale, jehož editorkou byla Hana Vlhová-Wörner.
- V rubrice Svět hudebních nástrojů nás Jakub Zahradník seznámí se Světem klavírů Vyškov, tedy sbírkou, kterou shromáždil Jiří Berčík a jež obsahuje i řadu nevídaných kuriozit.
- A v rubrice Revue hudebních nosičů pro nás Zbyněk Brabec opět připravil Nové operní nahrávky na CD, po kterých na dalších stranách jako pokaždé následují recenze na některá nově vydaná CD.