Vídeňská kultura z domova

Vídeňská muzea, galerie i koncertní sály sice zavřely své brány, řada věhlasných institucí ale nyní nabízí kulturní zážitky online a zdarma. Z domácnosti si můžete vychutnat přenosy z Vídeňské státní opery nebo prohlédnout prostory Albertiny či sbírky v Leopold Museum.

Kompletní přehled online nabídek

Albertina
Belvedere
Burgtheater
Hofjagd- und Rüstkammer / Dvorní lovecká komora a zbrojnice
Jüdisches Museum / Židovské muzeum
Kaiserliche Schatzkammer / Císařská klenotnice
Kaiserliche Wagenburg / Muzeum císařských kočárů
Kapuzinergruft / Císařská (kapucínská) hrobka
Kunsthistorisches Museum Wien / Uměleckohistorické muzeum
Leopold MuseumMuseum für angewandte Kunst – MAK / Muzeum užitého/současného umění
Naturhistorisches Museum Wien / Přírodovědné muzeum
Österreichische Nationalbibliothek / Rakouská národní knihovna
Schloss Schönbrunn
Sigmund Freud Museum
Wien Museum / Muzeum Vídeň
Wiener Staatsoper​ / Vídeňská státní opera

Výběr Zahraniční kanceláře města Vídně v Praze

Vídeňská státní opera

Jedna z nejslavnějších světových operních scén otevírá – zatím do 2. dubna 2020 – svůj digitální archiv. Vídeňská státní opera denně nabízí na streamovací platformě www.staatsoperlive.com záznamy dřívějších operních a baletních představení. Celosvětově a zdarma. Online program přitom z velké části odpovídá původnímu plánu. Ve vysílání se tedy objeví Romeo a Julie, Verdiho Falstaff, Pucciniho Tosca, Mozartova Figarova svatba nebo všechny části Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův. Přenosy začínají vždy od 17:00 nebo 19:00 středoevropského času a jsou přístupné 24 hodin. Registrace na webu i přístup jsou až do odvolání zdarma.

https://www.wiener-staatsoper.at/

https://www.staatsoperlive.com/

Albertina

Grafická sbírka Albertiny čítá na milion děl a je jednou z největších a nejvýznamnějších na světě. Alespoň část sbírek vídeňské Albertiny je zpřístupněna na bezplatné platformě Google Arts & Culture. S funkcí Street View si lze navíc prohlédnout i zrestaurované výstavní palácové prostory i s originálním nábytkem připomínajícím dobu Habsburků. Otevření druhé pobočky, Albertina Modern, která se stane domovem pro sbírky soudobého umění, se zatím odkládá.

https://www.albertina.at/

https://artsandculture.google.com/partner/albertina-vienna

Belvedere

Belvedere, nádherný barokní zámek, který je domovem jedné z nejcennějších uměleckých sbírek, nabízí pravidelně od 15 hodin prohlídky paláce i moderního muzea Belvedere21 na sociálních sítích Facebook, Instagram, Youtube a Twitter. Polovina sbírek je také dostupná online, včetně největších lákadel i méně známých děl, a to na webu https://digital.belvedere.at/.

https://www.belvedere.at/

Leopold Museum

Bezplatnou virtuální prohlídku nabízí ve spolupráci s Googlem i vídeňské Leopold Museum. Více než 120 mistrovských děl Egona Schieleho, Gustava Klimta i dalších vídeňských autorů z období kolem roku 1900 lze navštívit na portálu Google Arts & Culture.

https://www.leopoldmuseum.org/

https://artsandculture.google.com/partner/leopold-museum-vienna

Uměleckohistorické muzeum

Kunsthistorisches Museum Wien si můžete prohlédnout v rámci bezplatné služby Google Arts & Culture. Online platforma nabízí přes 170 exponátů a umožňuje navíc i virtuální procházku budovou ve stylu Street View.

https://www.khm.at/

https://artsandculture.google.com/partner/kunsthistorisches-museum-vienna-museum-of-fine-arts

Foto: Albertina © WienTourismus/Paul Bauer