Robert Lepage: MET New York & Cirque du Soleil

 

Markéta Jůzová

Režijní umění hvězdného kanadského umělce Roberta Lepage se opírá často o ideu setkávání kultur a provázanost současných uměleckých trendů. Zahraniční odborníci řadí jeho projekty do linie progresivní avantgardy.

V zahraničí bývá jeho tvorba srovnávána s legendami světové poválečné avantgardní éry, především s režijním uměním Petera Brooka, Zeamiho, Arianny Mnouchkine a Roberta Wilsona, jejichž multikulturní projekty mísí herecké techniky a elementy cizích kultur z různých zemí světa, akcentují Orient, umění minimalismu a gest.

V průběhu své závratné kariéry, ve které získal i mnoho ocenění, se stal Robert Lepage nejen originálním divadelním a filmovým režisérem, významným reformátorem jevištní tvorby užívající nejmodernější technologie, ale i hercem, scénografem, scénáristou a dramatikem, jehož tvorba přesahuje konvenční hranice.

Časopis Hudební rozhledy zveřejnil odborný profil Roberta Lepage v č. 2 / 2009.  V aktuálním vydání č. 6 / 2019 si mohou čtenáři našeho magazínu přečíst recenzi na operu Valkýra Richarda Wagnera, kterou Robert Lepage režíroval v Metropolitní opeře New York. Uvedena byla v přenosu v rámci nabídky „MET in HD.“ Dílo bylo zařazeno na repertoár v rámci Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův.

Režisér inscenoval v letech 2010–2012 ve světoznámém americkém divadle všechny čtyři části, opery Zlato Rýna (2010), Valkýra (2011), Siegfried (2011), Soumrak bohů (2012). Režisérka Susan Fränke natočila o Lepageových inscenačních přípravách film Wagner´s Dream / Wágnerův sen.

  WAGNER´S DREAM – Metropolitan Opera New York

(ukázka z filmu)

https://www.youtube.com/watch?v=0DOHhssW0uc

Robert Lepage sklidil úspěch letos nejen v New Yorku, ale také v Londýně. V Royal Albert Hall se hrálo opět jeho dílo Totem, které napsal a režíroval ve spolupráci s proslulým kanadským souborem Cirque du Soleil.

Cirque du Soleil (Sluneční cirkus) založili v roce 1984 bývalí pouliční umělci Guy Laliberté a Daniel Gauthier. Společnost sídlí v Montréalu (Québec, Kanada). Po odchodu Gauthiera  v roce 2003 vede organizaci Laliberté. Cirkus je složen z řady souborů a má téměř 4000 zaměstnanců, z nichž 1300 umělců pochází z více než 50 různých zemí. Zábavní společnost přinesla nadšení a radost již 190 milionům diváků ve více než 450 městech na šesti kontinentech.

Robert Lepage o Cirque du Soleil

Interview

https://www.youtube.com/watch?v=00qherlwrf4

TOTEM

 oficiální trailer

https://www.youtube.com/watch?v=q_7EXl1OkzQ

S tvorbou Roberta Lepage se mohou diváci u nás opět setkat prostřednictvím přenosu představení opery Faustovo prokletí Hectora Berlioze, které bude vysíláno v rámci nabídky „MET in HD“ v sezoně 2019 / 2020.

Pražský úspěch Cirque du Soleil

 v imaginárním světě Jamese Camerona

Do české metropole se vrátil Cirque du Soleil po dvou letech. V pražské O2 areně ve dnech 29. 5.–2. 6. 2019 představil v rámci světového turné svou vynikající produkci Toruk – The First Flight. 

Vizuálně strhující show se koncentrovala na mýtický příběh, jenž byl inspirován filmem Avatar kanadského režiséra Jamese Camerona, producenta a scenáristy. Film získal tři Oscary za výpravu, kameru i vizuální efekty a Zlatý glóbus za nejlepší dramatický snímek. Cameron obdržel Zlatý glóbus za nejlepší režii.

Cirque du Soleil rozvinul mistrovsky ve své show Toruk – The First Flight nejen svůj specifický styl, ale poutavě s množstvím multimediálních technologických nápadů, artistických, hereckých a loutkářských výkonů silný mýtický příběh a imaginární svět Jamese Camerona. Produkci připravili režiséři a multimediální inovátoři Michel Lemieux a Victor Pilon.

V čele hlavního tvůrčího týmu pod uměleckým vedením Guye Lalibertého (průvodce) a Jeana-Françoise Boucharda (kreativní průvodce) ze společnosti Cirque du Soleil, byli James Cameron, Jon Landau, Kathy Franklin a Richie Baneham z Lightstorm Entertainment.

TORUK: The First Flight 

 oficiální trailer

https://www.youtube.com/watch?v=jI1cvcq53BU

Diváci na pražské premiéře 29. 5. přijali produkci s velkým nadšením. Výkřiky „Bravo“ s vděčným potleskem se vděčně ozývaly v průběhu nádherného představení.

Silná devíza produkce Toruk – The First Flight spočívala v prioritní koncentraci na příběh, který byl vizuálně úžasně zpracován.

Cirque du Soleil i Robert Lepage svou kariérou potvrzují možnosti výjimečné spolupráce umělce a cirkusu. Aktivity proslulého kanadského souboru jsou pro současné režiséry, scénografy, kostýmní návrháře, choreografy, herce i artisty velkou inspirací.