OPERALIA, světová operní soutěž Plácida Dominga, poprvé v historii přichází do Prahy

Národní divadlo v Praze a spolek Domingo-Mozart-Prague se letos stanou hostiteli 27. ročníku prestižní mezinárodní operní soutěže Operalia. Soutěž se uskuteční od 21. do 26. července. Finálový koncert soutěžících doprovodí historicky nejstarší orchestr v České republice, orchestr Národního divadla a Maestro Plácido Domingo jako dirigent.

OPERALIA, mezinárodní operní soutěž založená v roce 1993 Plácidem Domingem, se letos v létě poprvé v historii uskuteční v České republice. Soutěž proběhne v historické budově Národního divadla, která je považována za první divadelní scénu České republiky. Divadlo je jedním ze symbolů národní identity a čítá vice než 130 let svobodné umělecké tvorby. Za svou historii přivítalo na jevišti mnoho mezinárodních umělců. Výsledkem dlouhodobé spolupráce Národního divadla a spolku Domingo-Mozart-Prague se od roku 2017 v Praze konají také výjimečná vystoupení s Maestrem Plácidem Domingem. Domingo-Mozart-Prague a Národní divadlo společně přivítají 27. ročník prestižní soutěže OPERALIA od 21. do 26. července 2019. Soutěž představí 40 mladých talentů z 20 různých zemí, kteří byli vybráni z tisíců uchazečů z celého světa. Soutěže se zúčastní také česká sopranistka, Zdislava Bočková.

OPERALIA vyhledává nové generace mladých talentovaných operních zpěváků již více, než 25 let. První ročník se uskutečnil v Paříži v roce 1993 a soutěž od té doby cestuje světem do měst, jako je Mexico City, Madrid, Bordeaux, Tokyo, Hamburg, Quebec, Budapešť, Milán, Moskva, Peking, Verona, Los Angeles, Londýn nebo Guadalajara. Minulý rok se soutěž konala v Teatro Nacional de São Carlos v Lisabonu při příležitosti 225. výročí založení tohoto divadla.

Světová soutěž odstartovala kariéru již mnoha světově proslulým pěvcům. Dlouhý seznam vynikajících operních zpěváků, kteří v soutěži OPERALIA uspěli, nepochybně svědčí o jejím úspěchu v objevování, péči a spouštění kariér úžasných talentovaných umělců. Mezi vítěze soutěže, kterým se podařilo uspět v operním světě, patří úžasná švédská sopranistka Nina Stemme, okouzlující americká mezzosopranistka Joyce DiDonato, maltský PLÁCIDODOMINGOʼSOPERALIA THE WORLDOPERA COMPETITION tenor Joseph Calleja, portorická sopranistka Ana María Martínez, mexičtí tenoři Rolando Villazón a Arturo Chacón-Cruz a jedna z dnes nejvyhledávanějších sopranistek, Bulharka Sonya Yoncheva.

OPERALIA láká zpěváky ve věku od 18 do 32 let a všech hlasových kategorií z celého světa; s cílem vystoupit před porotou složenou z nejvýznamnějších mezinárodních operních uměleckých a castingových ředitelů. Stovky dychtivých uchazečů každý rok posílají přihlášky a z nich pouze 40 nejlepších dostane šanci soutěžit před porotou deseti operních profesionálů, jako jsou umělečtí ředitelé Metropolitní opery v New Yorku, Royal Opera House v Londýně, Teatro Real v Madridu a Národní pařížské opery.

40 soutěžících letošního ročníků pochází z 20 různých zemí, včetně Guatemaly, Argentiny, Kanady, Jižní Koreje, Itálie, Německa, Švédska, Jihoafrické republiky a USA. Skupina je tvořena zejména soprány a tenory, se solidním zastoupením mezzosopránů a barytonů. Škálu doplňují 3 basy a basbaryton spolu s kontraaltem a kontratenorem. Zázemí soutěžícím a hostům soutěže Operalia poskytne prestižní hotel v centru Prahy, InterContinental Prague.

Porota, které předsedá Plácido Domingo jako nehlasující člen, se setká v Praze, kde si poslechne 40 vybraných zpěváků během dvou čtvrtfinálových kol a vybere 20 soutěžících postupujících do semifinále. Z jejich řad poté vyhlásí 10 finalistů, kteří budou soutěžit na finálovém koncertě v Národním divadle v Praze, který doprovodí orchestr Národního divadla. Finálové kolo proběhne 26. července pod taktovkou Plácida Dominga.

Rolex je poctěn představit OPERALII, světovou operní soutěž, již 18. rokem svého závazku vůči umění. Pláci Domingo je ambasadorem značky Rolex od roku 1982 a Rolex je potěšen, že může podpořit mimořádně nadané mladé umělce, kteří sdílejí společnou cestu za dokonalostí.

Pořádání soutěže v České republice podpoří Ministerstvo kultury České republiky, Magistrát hlavního města Prahy, skupina ČEPS, státní příspěvková organizace CzechTourism a Státní fond kultury České republiky.

Soutěžící pro rok 2019

Angelina Akhmedova, soprán, Uzbekistán, 24; Germán Alcántara, baryton, Argentina, 31; Xabier Anduaga, tenor, Španělsko, 24; Mario Bahg, tenor, Jižní Korea, 29; Dominic Barberi, bas, Spojené království, 30; Claire Barnett-Jones, mezzosoprán, Spojené království, 29; Guadalupe Barrientos, mezzosoprán, Argentina, 32; Lada Bočková, soprán, Česká republika, 27; Amanda Lynn Bottoms, mezzosoprán, USA, 27; Piotr Buszewski, tenor, Polsko, 26; Neven Crnić, baryton, Bosna a Hercegovina, 25; Lauren Decker, kontraalt, USA, 29; Otgonbat Erdene, baryton, Mongolsko, 29; Adriana Gonzalez, soprán, Guatemala, 27; Alyona Guz, soprán, Ukrajina, 30; Samuel Hasselhorn, baryton, Německo, 29; Maria Kataeva, mezzosoprán, Rusko, 32; Gihoon Kim, baryton, Jižní Korea, 27; Sungho Kim, tenor, Jižní Korea, 29; Bongani Justice Kubheka, baryton, Jihoafrická republika, 28; Mykhailo Malafii, tenor, Ukrajina, 28; Héloïse Mas, mezzosoprán, Francie, 31; Luvuyo Mbundu, baryton, Jihoafrická republika, 26; Felicia Moore, soprán, USA, 31; Julia Muzychenko, soprán, Rusko, 25; Maria Nazarova, soprán, Rusko, 30; Christina Nilsson, soprán, Švédsko, 29; Daniel Noyola, bas, Mexiko, 27; Aryeh Nussbaum Cohen, kontratenor, USA/Německo, 25; Igor Onishchenko, baryton, Ukrajina, 26; Christian Pursell, basbaryton, USA, 28; Damir Rakhmonov, tenor, Uzbekistán, 30; Liv Redpath, soprán, USA, 27; Mario Rojas, tenor, Mexiko/Španělsko, 25; Carlos Enrique Santelli, tenor, USA, 27; Anna Shapovalova, soprán, Rusko, 31; Grigorii Shkarupa, bas, Rusko, 29; Carolyn Sproule, mezzosoprán, Kanada, 31; Robert Watson, tenor, USA, 31; Matthew White, tenor, USA, 27

Porota OPERALIA 2019

Marta Domingo – režisérka, F. Paul Driscoll – šéfredaktor, Opera News; Jonathan Friend – umělecký správce, Metropolitan Opera/Metropolitní opera, New York, USA; Anthony Freud – generální ředitel, Lyric Opera of Chicago/Lyrická opera v Chicagu, USA; Jean-Louis Grinda – generální ředitel, Opéra de Monte Carlo/Opera Monte Carlo, Monako, generální ředitel, Chorégies d’Orange, Francie; Peter Katona – ředitel castingu, Royal Opera House, Londýn, Spojené království; Joan Matabosch – umělecký ředitel, Teatro Real, Madrid, Španělsko; Pål Moe – umělecký poradce, Národní divadlo, Praha, Česká republika, castingový konzultant, Bayerische Staatsoper, Mnichov, Německo, Glyndebourne Festival Opera, Spojené království; Andrés Rodriguez – umělecký konzultant; Ilias Tzempetonidis – ředitel castingu, Opéra National de Paris, Francie; Carolin Wielpütz – ředitelka umělecké správy, Theater Bonn, Německo