Upoutávka na únorové číslo

Z únorového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:

 • Rozhovor s Christianem Armingem, hostem poprvé se letos představujícího Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, který vznikl spojením Janáčkova máje a Janáčkových Hukvald. Dirigent se sem vrací po letech s Janáčkovou filharmonií Ostrava, u níž před časem působil jako šéfdirigent a která se tu představí v dílech Sergeje Rachmaninova (zde se sólistou Kun-Woo Paikem, který přednese sólový part jeho Klavírního koncertu č. 2 c moll) a P. I. Čajkovského (Symfonie č. 3 D dur).
 • Rozhovor se šéfdirigentem Košické filharmonie, Zbyňkem Müllerem, který tento orchestr vede již plných deset let a oslaví s ním i jeho jubilejní, 50. koncertní sezonu.
 • Z rubriky Události shrnující recenzi festivalu Dny Bohuslava Martinů 2017, jehož koncerty byly tentokrát věnovány památce ředitele Nadace Bohuslava Martinů, prof. Václava Riedlbaucha.
 • Z rubriky Festivaly, koncerty především recenze na vybrané koncerty festivalu České doteky hudby, vystoupení  České filharmonie na Nový rok s Rafaelem Payarem,  adventní koncerty Pražského filharmonického sboru, Dvořákova komorního orchestru a komorního souboru dechových nástrojů Harmonia Mozartiana Pragensis či cyklus komorních koncertů MHF Leoše Janáčka
 • V rubrice Horizont tentokrát přinášíme ohlédnutí za vystoupením Laca Decziho a jeho kapely Celula New York v rámci festivalu Jazz Gate v Písecké bráně.
 • Z oper, realizovaných na našich scénách, bychom rádi upozornili na premiéru Dona Hrabala Miloše Orsona Štědroně na pražské Nové scéně Národního divadla, v níž se hlavní role skvěle zhostil barytonista Roman Janál, na obnovené nastudování Nekvasilovy Její pastorkyně, ve které se za dirigentský pult postavil  hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink a role Kostelničky se poprvé v Praze zhostila mezzosopranistka Eliška Weissová, na premiéru v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde  pod taktovkou Maria De Roseho a v režii Veroniky Poldauf  Riedlbauchové nastudovali s Marií Fajtovou v hlavní roli Violetty Verdiho La traviatu, či na tentokrát brněnskou premiéru Fausta a Markétky Charlese Gounoda, realizovanou vzhledem ke generální rekonstrukci Janáčkova divadla na výstavišti v pavilonu P a v režii Jiřího Heřmana nastudovanou Markem IvanovičemJosém Manuelem v roli Fausta a Pavlou Vykopalovou v roli Markétky. Zajímavé představení přinesl tentokrát i přímý přenos reprízy Pucciniho Bohémy z Opéra Bastille do Kina 35 ve Francouzském institutu, kterou v režii Clause Gutha nastudoval Gustavo Dudamel a hlavních rolí se ujali brazilský tenorista Atalla Ayan a Nicole Car.
 • Ze zahraničí jsme tentokrát vybrali hodnocení oper v Drážďanech, Paříži a Mnichově. V drážďanské Semperoper to byl Wagnerův Soumrak bohů v nastudování Christiana Thielemanna a  režii Willyho Deckera, kde se hlavních rolí ujali Nina StemmeAndreasem Schagerem, z Paříže jsme vybrali dvě inscenace z Opéra national de Paris (Verdiho Falstaffa s naším Pavlem Černochem v hlavní roli a Dona Carlose) a jednu z Opéra comique (Mozartovu Kouzelnou flétnu) a Bavorská státní opera v Mnichově zaujala autora recenze Pucciniho Triptychem, nastudovaným Kirillem Petrenkem.
 • Z rubriky Studie, komentáře si nenechte ujít:

zavedené seriály: Nejvýznamnější zahraniční festivaly, kde se   můžete seznámit s festivalem v Baden-Badenu,  Portréty velkých klavíristů 20. století – s portrétem našeho vynikajícího, byť vzhledem k jeho dlouholeté emigraci u nás, bohužel, tak známého klavíristy  Antonína Kubálka,  Z historie muzikálu – tentokrát na téma Velké hvězdy stárnou,  Muzikantské fugy – v tomto čísle se zajímavostmi z životních peripetií  a „útěků“ skvělého loutnisty Jacquese Gaultiera a Celuloidová hudba, jejíž druhý díl letošního pokračování je věnován zejména Luboši Fišerovi.

nové seriály: Žánrové obrázky z dějepisu českého jazzu s podtitulem Hudba ztracená, zapomínaná, připomínaná, kdy  druhý díl autor nazval Swing dvou republik: první a protektorátní a Sto let s Leonardem Bernsteinem, v němž jsou v textu s názvem Na suchu v oscarovém dešti připomenuty Bernsteinovy nedoceněné aktivity na poli filmové hudby.

 • jednotlivé studie: Renesanční a barokní hudba v Novém Španělsku, kterou autor rozdělil do tří bloků, z nichž ten nejobsáhlejší – třetí věnoval hudbě  v Mexiku.
 • V rubrice Knihy a notoviny se tentokrát můžete  začíst do hodnocení knihy Miloslava Pospíšila Příběhy slavných oper s podtitulem Od Mozarta k Janáčkovi.
 • V rubrice Svět hudebních nástrojů se v cyklu Z našich houslařských ateliérů – Od dílny k dílně. Návrat k cyklu pohledů do světa houslařského řemesla – setkáme s houslařem Davidem Pötzlem.
 • A v rubrice Revue hudebních nástrojů nás s dalšími Novými operními nahrávkami na CD seznámí Zbyněk Brabec.