Legendární Paul McCartney se vrací do Prahy

Místo konání: Praha, O2 Arena

Klasik minulosti i budoucnosti

Slavný Sir Paul McCartney se vrací do naší metropole po dvanácti letech. V rámci svého zahraničního úspěšného turné s názvem „One On One Tour“ vystoupí v pražské O2 Aréně dnes – tedy 16. června 2016. Hudebně se nostalgicky ohlíží za minulostí, svou kreativitou, uměleckými a společenskými aktivitami stále zasahuje do dějin hudby.

Legendární britský hudebník, bývalé člen anglické roknrollové skupiny The Beatles (1957–1970), zpěvák a skladatel zasáhl do více hudebních žánrů. Písně kapely prosluly po celém světě a staly se klasikou, i symfonická tělesa uvádějí dodnes na repertoáru jejich songy. Po rozpadu jednoho z nejslavnějších těles 20. století hrál Paul na kytaru a zpíval v rockové skupině Wings (1971–1981), která byla velmi úspěšná v sedmdesátých letech. Od roku 2002 koncertuje slavný zpěvák se svým doprovodným bandem až do současnosti.

Proslul ve světě hudby populární a rockové. V posledním desetiletí minulého století cítil potřebu zasáhnout i do vážné hudby, k níž byl inspirován nebo přímo vyzván. Před pěti lety složil dokonce i baletní hudbu.

Své první velké symfonické dílo Liverpoolské oratorium složil u příležitosti 150. výročí založení Královského liverpoolského filharmonického orchestru, který dílo uvedl ve světové premiéře v Liverpoolské anglikánské katedrále 28. června 1991. Na vzniku rozsáhlé kompozice se ovšem podílel i americký dirigent a skladatel Carl Davis, který dílo instrumentoval a hudebně nastudoval ve Velké Británii a o dva roky později i v Praze. Interpretace britského koncertu, na kterém zpívá i slavná novozélandská sopranistka Kiri Te Kanawa, byla vydána i na DVD pro prestižní label EMI Classics. Zajímavý dokument o hudebním nastudování natočila BBC.

Z koncertu Pražského jara v Katedrále sv. Víta, kde 14. května 1993 zaznělo Liverpoolské oratorium. Foto Zdeněk Chrapek
Z koncertu Pražského jara v Katedrále sv. Víta, kde 14. května 1993 zaznělo Liverpoolské oratorium. Foto Zdeněk Chrapek

Chcete se ponořit do díla a spolupráce Paula McCartneyho s Carlem Davisem a Kiri Te Kanawou?

Paul McCartney – Carl Davis: Liverpoolské oratorium

(ukázka)

https://www.youtube.com/watch?v=_qN6a5RZjiY

Z koncertu Pražského jara v Katedrále sv. Víta, kde 14. května 1993 zaznělo Liverpoolské oratorium. Foto Zdeněk Chrapek
Z koncertu Pražského jara v Katedrále sv. Víta, kde 14. května 1993 zaznělo Liverpoolské oratorium. Foto Zdeněk Chrapek

Sugestivní dílo s filozofickým a společenským přesahem členěné do osmi částí (Válka, Škola, Krypta, Otec, Sňatek, Práce, Krize, Mír) vyvolalo sice rozporuplné ohlasy v McCartneyho rodné zemi i u nás, ale jeho realizace byla umělecky podpořena skvěle. 14. května 1993 v Katedrále sv. Víta zaznělo Liverpoolské oratorium dokonce i na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro v rámci cyklu Evropské katedrální koncerty. Královský liverpoolský filharmonický orchestr řídil Carl Davis. Sbormistr Pavel Kühn nastudoval skladbu s Pražským filharmonickým sborem, sbormistr Čestmír Stašek s Pražským dětským sborem a ze sólistů v naší metropoli vystoupili: sopranistka Lyne Fortin, mezzosopranistka Christine Cairns, tenorista David Rendall a basista Jonathan Summers. Paul McCartney koncertu přítomen nebyl, narozdíl např. od proslulého argentinského tenoristy Josého Cury, který se i u nás snaží své skladby slyšet a neváhá najít si ve svém plném kalendáři čas na návštěvu premiér. Ani Paul McCartney se však komponování nevzdává a skládá dál díla vážné hudby.

Ve světové premiéře 14. října 1997 v jedné z nejprestižnějších koncertních síní, Královské Albert Hall v Londýně, zazněla v provedení Londýnského symfonického orchestru a sboru s dirigentem Lawrencem Fosterem symfonická báseň Standing Stone / Stojící kámen Paula McCartneyho. V listopadu téhož roku byla hrána i v Carnegie Hall v New Yorku. Ukázku z melodicky prostého, úžasně zpěvného a niterného meditativního díla si můžete hned poslechnout:

Paul McCartney: Standing Stone (1997)

https://www.youtube.com/watch?v=5Vq7AxJbvto

Kompozice Working Classical / Práce klasická (1999) je intimně laděným dílem zahrnujícím čtrnáct písní inspirovaných skladatelovým životem a kompozičními vlivy vážné i filmové hudby. Nahrávka je rovněž dokumentována, jak díla předchozí, na kompaktním disku. Tentokrát s Londýnským symfonickým orchestrem a Loma Mar Quartetem v orchestraci aranžované hudebníky Richardem Rodneym Bennettem a Jonathanem Tunickem. Jak zní jedna z částí jeho rozsáhlého díla?

Paul McCartney: Working Classical (1999)

My Love

https://www.youtube.com/watch?v=30V4dhM1Fso

K oratorní tvorbě se vrátil Paul McCartney na výzvu prezidenta oxfordské Magdalen College. Anthony Smith chtěl jeho skladbou slavnostně otevřít novou univerzitní koncertní halu. Hudebně- dramatická kompozice Ecce Cor Meum / Pohleď do mého srdce (2006) je členěná na části Spiritus, Gracia, Interlude, Musica a Ecce Cor Meum. Teskně odráží skladatelovu bolestnou ztrátu ženy Lindy. Zaznělo nejen v Oxfordu, ale opět i ve světoznámých koncertních síních, Royal Albert Hall v Londýně a Carnegie Hall v New Yorku. Oratorim bylo nahráno pro EMI Classics v Abbey Road Studios. Academy of St. Martin in the Fields řídil Gavin Greenaway, po boku školských sborů z Oxfordu a Cambridge vystoupila britská sopranistka Kate Royal. Nahlédnout do atmosféry hudební interpretace můžete na záznamu z koncertu v londýnské Královské Albert Hall:

Paul McCartney: Ecce Cor Meum (2006)

https://www.youtube.com/watch?v=sZaiw6DP6mQ

Do baletního světa vstoupil Paul McCartney orchestrální dílem poprvé v roce 2011 pro New York City Ballet, s jehož šéfem Peterem Martinsem skladatel úzce spolupracoval. Baletní dílo Ocean Kingdom / Oceánské království o čtyřech aktech (Oceánské království, Síň tance, Odnětí svobody, Stoupání Měsíce) bylo po světové premiéře v New York nahráno i pro prestižní label Decca.

Jak vypadaly přípravy baletu?

Paul McCartney: Ocean´s Kingdom (2011)

Ukázka z příprav s New York City Ballet

https://vimeo.com/49079860

Paul McCartney obdržel ocenění za svůj celoživotní hudební přínos v rámci BRIT Awards a je držitelem ceny Grammy za celoživotní dílo.