Ředitel festivalu Smetanova Litomyšl slaví úspěch v soutěži Manažer roku 2015

Mezi finalisty 23. ročníku prestižní soutěže manažerských osobností byl vybrán také Jan Pikna, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl a zároveň ředitel stejnojmenné obecně prospěšné společnosti. Na slavnostním vyhlášení výsledků v pražském Paláci Žofín ve čtvrtek 21. dubna se pak dočkal hned dvou ocenění. Získal titul „Manažer roku 2015 v odvětví Služby pro veřejnost“ a „Vynikající manažer malé firmy“.

O vítězství v jednotlivých kategoriích rozhodovala patnáctičlenná národní komise soutěže v předvečer vyhlášení, výsledek jejich anonymního hlasování byl utajen do poslední chvíle, a tak bylo překvapení vítězů opravdu nestrojené. „Když jsem zjistil, že v mém odvětví do finále postoupil také generální ředitel České filharmonie, kterého sám považuji za nejlepšího manažera v české kultuře, nedělal jsem si žádné naděje“, přiznal své pocity Jan Pikna. Odvětví „Služby pro veřejnost“ je však velmi široké a dalším favoritem byl ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje s obrovským množstvím úspěšně zvládnutých záslužných úkolů na svém kontě. „Nemyslím, že bych přesahoval jejich manažerské kvality, nejspíš se i členové komise nechali okouzlit festivalem, který se koná v nádherném prostředí památky UNESCO. Vítězství v kategorii firem do 50 zaměstnanců si tak velmi považuji, protože odráží i množství dalších aktivit, kterým se v průběhu roku věnujeme. Komise je dokonce nazvala buditelskými“, usmívá se ředitel Smetanovy Litomyšle.

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl ve své současné podobě patří k největším a nejvýznamnějším kulturním akcím v České republice. Koná se v mimořádně atraktivní lokalitě areálu Státního zámku Litomyšl. Opery tvoří základní programovou osu, která je však doplněna velkými i komorními koncerty, baletními a divadelními představeními. Smetanova Litomyšl má dlouhou tradici, sahající až do roku 1949. Bývala však regionálním festivalem s několika pořady odehranými během jednoho víkendu, její velký rozvoj nastal teprve na konci dvacátého století. Jan Pikna je ředitelem festivalu od roku 1997, za dobu jeho působení se zněkolikanásobil počet hracích dní, počet pořadů i návštěvníků, průměrná návštěvnost přesahuje 95% a vstupenky na většinu pořadů bývají vyprodány během několika minut. Festival se podařilo finančně stabilizovat, vytvořil si osobitou kreativní dramaturgii, stal se všeobecně známým a uznávaným, společensky prestižním, technicky dobře a moderně vybaveným. I přes veškerou profesionalitu si Smetanova Litomyšl zachovala vlídnost a osobní přístup k návštěvníkům, přátelský, až rodinný charakter, přinášející radost, odpočinek, pozitivní myšlení. I za to byl Jan Pikna v roce 2008 oceněn Cenou Ď jako „Vzor etiky a národní hrdosti“.

Jan Pikna se narodil 16. května 1960 ve Svitavách. Všeobecné vzdělání získal na gymnáziu v Litomyšli, technické na elektrotechnice v České Třebové. Od roku 1984 pracoval jako vývojář prototypů, projektant a programátor automatických technologických linek. V roce 1993 založil vlastní výrobní firmu s elektrotechnickým zaměřením. Hudba a obecně kultura byla vždy jeho koníčkem, kromě vlastního působení v poloprofesionální hudební skupině se účastnil pořádání různých kulturních akcí – koncertů, klubových pořadů, besed se známými osobnostmi. Po změně režimu v roce 1989 založil produkční společnost Domino Art, pořádající např. festivaly folkové hudby a produkčně se podílející na řadě akcí v Litomyšli. V roce 1993 se stal členem pořadatelského týmu Smetanovy Litomyšle a od roku 1994 byl vedoucím produkce. V roce 1994 se také podílel na přípravách a organizaci Setkání sedmi středoevropských prezidentů, které se v Litomyšli konalo, a byl vedoucím českého organizačního týmu Mezinárodní sborové soutěže Bedřicha Smetany, pořádané ve spolupráci s německou společností Interkultur v letech 1994, 1995 a 1997 s účastí až 3000 soutěžících. V roce 1997 byl jmenován ředitelem festivalu Smetanova Litomyšl, v této funkci působí dosud. Zároveň je ředitelem společnosti Smetanova Litomyšl, o.p.s., která kromě pořádání festivalu Smetanova Litomyšl vykonává řadu dalších činností. Poskytuje reklamní služby, spolupracuje s médii, provozuje ubytovací zařízení, výtvarnou expozici ve sklepení zámku Litomyšl, pořádá cyklus výstav vizuálního umění Smetanova výtvarná Litomyšl a řadu různých kulturních akcí během celého roku, včetně oblíbených Gastroslavností Magdaleny Dobromily Rettigové. Je členem Rady a výkonným tajemníkem Asociace hudebních festivalů České republiky, sdružující nejvýznamnější festivaly klasické hudby.