Motto:
„Skladatel hudby pro děti stojí před zkouškou:
Dokaž, žes projevil nápaditost i v úzkých mezích, třeba jen v rozsahu pěti tónů.
Ne však pracně, násilím.
Taková skladba by se měla snést na papír ne jako kapka potu, ale rosy.“
Ilja Hurník
Daniela Bělohradská
Je s podivem, že i v době distanční výuky ve školách a ZUŠkách mohla znít – při živých koncertech nebo v rámci videokoncertů sestavovaných z pořizovaných nahrávek – hudba. A to skladby soudobých českých autorů v podání nejmladších interpretů: dětí, žáků i studentů. Společnost českých skladatelů se rozhodla nepřerušit každoroční koncertní cyklus „Skladatelé dětem – děti skladatelům“ a v součinnosti se ZUŠkami, konzervatořemi i učiteli vedoucími děti k lásce k hudbě soukromou výukou v něm pokračovat.

Foto © archiv Společnosti českých skladatelů – Zdeněk Chrapek
Duchovními rodiči šíří záběru ojedinělého cyklu „Skladatelé dětem – děti skladatelům“ jsou hudební skladatel, spisovatel a filosof Karel Pexidr, který s myšlenkou v roce 2006 přišel, a tehdejší předsedkyně SČS Olga Ježková, která vymyslela název. Díky jejich nápadu se podařilo založit tradici, v níž jsme se rozhodli pokračovat i v období pandemie, které veřejnému živému koncertování dětí v roce 2020 nepřála a o rok později ne o mnoho více. Od jednoho koncertu v roce 2007 přes dva, tři, čtyři a v roce 2019 už k šesti koncertům jsme dospěli do roku 2020, kdy propukla naplno „covidová“ éra a kdy se zdálo absolutně nemožné při distanční výuce nacvičovat se žáky jen pomocí telefonického a počítačového kontaktu jim zcela neznámé skladby soudobých českých autorů. Do úvodu trocha statistiky: jen za rok 2018 provedlo ve 4 koncertech ve vzorné interpretaci 122 dětí a studentů 82 skladeb 31 žijících českých autorů. O rok později (2019) v rámci dokonce 6(!) koncertů v interpretaci 445 dětí, žáků a studentů pražských i mimopražských ZUŠek, gymnázia s hudebním zaměřením a konzervatoří zaznělo 238 skladeb 53 současných českých autorů.
Vysokou laťku pro budoucno jsme si nastavili!
V součinnosti se spřízněnými pedagogy – za všechny Hana Švajdová ze ZUŠ Žerotín Olomouc, Eva Hampacherová ze ZUŠ Biskupská Praha 1, Eva a Pavla Franců ze ZUŠ Bajkalská Praha 10, Hedvika Mousa Bacha a Elena Kiral ze ZUŠ MusicArt, Pavel Čáp ze ZUŠ Pro radost, Praha 5, Jindra Nečasová Nardelli – ZUŠ A. Voborského, Praha 4, Barbora K. Sejáková – Klavírní Škola hrou – a dalšími z různých míst ČR, kteří si přáli co nejvíce motivovat své žáky k práci, jsme se domluvili na uskutečnění živého koncertu, který se ve skulince mezi nouzovými stavy ze začátku října 2020 opravdu podařilo realizovat. Objevily se tehdy slzičky dojetí, málokdo věřil, že koncert bude. Na další živý koncert už tehdy nebylo ani pomyšlení, přesunuli jsme se tedy na dlouhý čas do éteru a začali realizovat videokoncerty.

Učitelé vedli své žáky všeho věku na dálku. Rodiče nebo i samotní mladí interpreti pořizovali v domácích podmínkách na přístroje různé technické kvality live videozáznamy nastudovávaných skladeb soudobých českých autorů a průběžně nám je zasílali k dalšímu zpracování. Všichni tak nesli svou kůži na trh – interpreti, kteří takto „koncertovali“ poprvé, nadšení trpěliví rodiče, kteří neváhali zasednout k nástrojům a se svými dětmi radostně spoluhrát, odvážní pedagogové, kteří „pustili do světa“ záznamy, které vznikaly bez možnosti jejich přímé osobní účasti na nastudování. Zapojovali se i naprostí začátečníci (nejmladší děti doprovázely starší sourozence na různá domácí „cinkátka“, jedna dívčinka měla za sebou pouhé tři hodiny klavíru…). Díky nim všem je tak zachováno svědectví o osobním přístupu, o elánu, o podmínkách, v nichž se také rodila hudba.
Do této chvíle se podařilo zpracovat a zveřejnit neskutečných 10 videokoncertů. Tři z nich jsou dokonce sestaveny výlučně z improvizací a vlastních skladeb žáků a studentů. Protože o hudbě nejlépe hovoří hudba, přikládám odkazy na všechny koncerty – s přáním, abyste v našem společném díle našli zalíbení! (a těžko se od monitorů odtrhávali…)
Odkazy na dosud zveřejněné videokoncerty:
1. “Koncert na počest sv. Cecilie” – patronky duchovní hudby, muzikantů (varhaníků), zpěváků,
básníků, výrobců hudebních nástrojů a slepců:
1. distanční videokoncert Společnosti českých skladatelů 14. ročníku cyklu SKLADATELÉ DĚTEM – DĚTI SKLADATELŮM:
https://www.youtube.com/watch?v=nlWh6mTthU0
2. “Pod ochrannými křídly a k poctě archanděla Sandalfona” – archanděla hlubokého klidu a harmonie, pečovatele o hudbu a zvuky, mistra písně nebes a vedoucího nebeského chóru, který pomáhá archandělu Michaelovi při odstraňování strachu a jeho následků prostřednictvím hudby:
2. distanční videokoncert Společnosti českých skladatelů 14. ročníku cyklu SKLADATELÉ DĚTEM – DĚTI SKLADATELŮM:
https://www.youtube.com/watch?v=uX1BhbQPbM4
3. “Videokoncert tříkrálový”:
3. distanční videokoncert Společnosti českých skladatelů 14. ročníku cyklu SKLADATELÉ DĚTEM – DĚTI SKLADATELŮM:
4. “Budoucí profesionální skladatelé?” – 4. distanční videokoncert Společnosti českých skladatelů jubilejního 15. ročníku cyklu SKLADATELÉ DĚTEM – DĚTI SKLADATELŮM:
5. “Improvizace – tvůrčí radost z hledání hudby” – 5. distanční videokoncert Společnosti českých skladatelů jubilejního 15. ročníku cyklu SKLADATELÉ DĚTEM – DĚTI SKLADATELŮM:
6. “Improvizace nebo skladba?” – 6. distanční videokoncert Společnosti českých skladatelů jubilejního 15. ročníku cyklu SKLADATELÉ DĚTEM – DĚTI SKLADATELŮM:
7. „Koncert pohádkový aneb Hry s notičkami, barvičkami, obrázky i zvířátky“
7. distanční videokoncert Společnosti českých skladatelů jubilejního 15. ročníku cyklu SKLADATELÉ DĚTEM – DĚTI SKLADATELŮM:
8. „Na počest J. A. Komenského a všech učitelů“
8. distanční videokoncert Společnosti českých skladatelů jubilejního 15. ročníku cyklu SKLADATELÉ DĚTEM – DĚTI SKLADATELŮM:
9. „K poctě Júbala – praotce hudebníků“
9. distanční videokoncert Společnosti českých skladatelů jubilejního 15. ročníku cyklu SKLADATELÉ DĚTEM – DĚTI SKLADATELŮM:
10. “Před písničkou klekni – k připomenutí kouzla lidových písní národa českého (úpravy a nová vokální tvorba)”
10. distanční videokoncert Společnosti českých skladatelů jubilejního 15. ročníku cyklu SKLADATELÉ DĚTEM – DĚTI SKLADATELŮM:
Další živý koncert jsme mohli za obdobných podmínek jako v říjnu 2020 uskutečnit až v červnu 2021 – ten už dokonce za účasti dvou oddělení sboru ZUŠ v Horních Počernicích pod vedením Šárky Mistrové. A další poté v říjnu 2021 sestavený k poctě 100. výročí narození Karla Husy, čestného člena SČS in memoriam. Vzhledem k nepříznivé době to bylo značně troufalé rozhodnutí – koncert v podání starších žáků, studentů a doktorandů byl sestaven ze skladeb autora, který instruktivní skladby na svém kontu zrovna nemá… I přes „korontény“ a tudíž neúčast několika přihlášených interpretů se zdařil:
Věříme, že díky naší aktivitě se daří do povědomí nastupující generace (a doufáme, že nejen její hudebně vzdělávané části) přirozenou cestou zavádět cit a porozumění pro soudobou vážnou hudbu, což může být v budoucnu velmi významné z hlediska zachování hodnot naší hudební kultury. Je tak umožněno další šíření soudobé artificiální hudby a zájmu o ni. Jde o aspekt, který si každý autor i pedagog nepochybně vyhodnotí sám.
To, že budoucí publikum je zapotřebí si pěstovat a pečlivě jej zalévat, vědí představitelé Státního fondu kultury ČR, Nadace Život umělce a Nadace Český hudební fond, Městské části Praha 1 a Partnerství OSA, kterým za jejich podporu upřímně děkujeme.