Markéta Jůzová
U příležitosti 90. narozenin světoznámého operního režiséra a proslulého herce, jímž je vídeňský rodák Otto Schenk, vydalo nakladatelství Molden / Styria jeho obsáhlý portrét, jenž je zpestřen mnoha soukromými a profesními fotografiemi. Společně se slavným umělcem spolupracoval na knize spisovatel, novinář, vydavatel a fotograf Michael Horowitz.
V závratné režijní kariéře působil Otto Schenk na nejprestižnějších scénách světa, nejen ve své rodné zemi ve Vídeňské státní opeře, ale i v Metropolitní opeře v New Yorku, Královské opeře Covent Garden v Londýně, Teatro alla Scala v Miláně nebo Bavorské státní opeře v Mnichově. Rakušané si oblíbily vedle jeho vynikající operní tvorby a skvělého komediálního herectví i Schenkova scénická čtení a kabaretiérské scénky. V herectví dosáhl mnoho úspěchů. V letech 1988 – 1997 zastával post intendanta vídeňského Divadla v Josefstadtu, kde hrál, inscenoval, byl kabaretiérem a po čase se stal jedním z nejpopulárnějších rakouských herců činoherní, filmové a televizní tvorby.
Otto Schenk je držitelem četných významných ocenění, slavnostně mu byla udělena např. Velká čestná dekorace ve zlatě Za zásluhy o Rakouskou republiku (1994), propůjčen mu byl Čestný prsten města Vídně (1997) a stal se i čestným občanem města Vídně (2010). Získal rakouskou filmovou a televizní cenu Romy v kategorii Nejoblíbenější herec (1991, 1995) a cenu Romy v platině (2016). Janáčkova akademie múzických umění v Brně O. Schenkovi udělila čestný doktorát u příležitosti oslav 70. výročí založení instituce (2017). Titul Doctor Honoris Causa získal slavný režisér za přínos české hudbě. Jeho inscenace oper B. Smetany, A. Dvořáka a L. Janáčka tvořily stálý repertoár světových operních scén a pomohly prosazovat českou hudbu v zahraničí.
Obsáhlá autobiografie je obohacena cennými příspěvky, které napsali Schenkovi rakouští kolegové: klavírista Rudolf Buchbinder a kabaretiéři Heinz Marecek, Michael Niavarani a Erwin Steinhauer. Jejich úvahy a vzpomínky zpestřila svým vyjádřením herečka Marianne Nentwich. Na zrodu knihy spolupracovala rovněž Angelika Horowitz.
Intimní portrét O. Schenka předkládá čtenářům v německém jazyce bližší pohled na charakter osobnosti, jeho vývoj a zrání, vlivy umělecké i soukromé. Umělec nahlíží na společenské dění s láskou, radostí, humorem, sarkasmem a kritikou. Miluje rovněž lyriku a denně se snaží číst básně. Kniha je i holdem jeho manželce Renée, se kterou se režisér seznámil již na studiích ve Vídni na slavné herecké škole v Semináři Maxe Reinhardta. Zajímavé jsou jeho dopisy své ženě, po které se mu velmi stýskalo, když působil v Metropolitní opeře v New Yorku. O. Schenk se zamýšlí i nad situační komikou a vyzdvihuje svou zálibu v detailním pozorování skutečnosti.
Režisér se působivě vyznává ze svého nadšení operou, klasickou hudbou a komičnem. Jeho zálibou je na jedné straně kuchyně, na druhé i sportování, zejména plavání a dříve i box, posilovna, bruslení a fotbal s kamarády. Rád vzpomíná na své kolegy.
Publikace je přehledně a tématicky členěna s výstižnou grafikou a prokládána mnoha fotografiemi na vysoce kvalitním papíře, neobsahuje však soupis umělcovy tvorby. Z bližšího pohledu na charakter Schenkovy osobnosti je kniha velmi přínosná.
Michael Horowitz, Otto Schenk: Schenk. Das Buch: Ein intimes Lebensbild.
Styria Buchverlage – Molden Verlag, Wien – Graz, 2020, 240 stran, ISBN
978-3-222-15047-0