Monika Havlová
Český hudební fond otevřel v pražských Radlicích v září letošního roku po rekonstrukci půjčovnu klavírů. Za několik stokorun měsíčně si zájemci mohou tento nástroj půjčit domů, do školy, na oslavu či do kavárny. Fond zajišťuje i dopravu a ladění nástroje. Český hudební fond má pobočky půjčoven klavírů i v Brně, Ostravě a Lanškrouně. O nástroje pečuje pod dohledem profesionálních nástrojařů a zajišťuje veškerý servis, který tato péče vyžaduje. Český hudební fond nabízí možnost pronájmu od šesti měsíců až na dobu neurčitou. Půjčovné je od 350 Kč do 800 Kč za měsíc.
Ředitel Českého hudebního fondu, Radomír Kubík, přibližuje nejen samotný proces půjčování klavírů, ale i kdo jsou hlavními zájemci o zapůjčení.
Jak dlouho již půjčovna klavírů ČHF funguje? Máte nějakou významnou konkurenci nebo svoji službu vnímáte čistě jako nabídku pomoci pro zájemce o hru na klavír?
I když ještě stále nejsme plně v podvědomí veřejnosti, existuje půjčovna pianin už několik desítek let, a za tu dobu se naše nástroje dostaly do mnoha tisíc domácností. V České republice funguje několik dalších, menších půjčoven, nicméně troufnu si tvrdit, že nabízíme nejširší výběr nástrojů za nejnižší ceny. Nadace Český hudební fond nás založila ne s úmyslem vytváření zisku, ale jako jednu z forem podpory hudebního vzdělávání v Česku.
V září jste v pražských Radlicích otevřeli zrekonstruovanou půjčovnu klavírů. Jak úprava interiéru probíhala a co nového zde na zájemce o zapůjčení čeká?
V Radlické ulici v Praze je naše hlavní pobočka zhruba 30 let. Tehdy se tam přestěhovala z centra Prahy, prostory byly pro půjčovnu provizorně upraveny a nikdy již nedošlo ke změnám. Kromě samotné modernizace prostor se daleko více kopalo a přestavovalo, než jsme si původně uměli představit, nicméně po více jak třech měsících intenzivního budování se nám podařilo vytvořit prostor odpovídající současným požadavkům. Půjčovna je podstatně prostornější a prosvětlenější, umožňuje nám daleko lepší prezentaci nástrojů, ze kterých si naši budoucí zákazníci vybírají ten pravý pro sebe. Daleko komfortnější je také administrativní část půjčovny pro jednání se zákazníky.
Kolik půjčoven v ČR spravuje Český hudební fond a v jaké části republiky je o pronájem největší zájem?
V současné době máme k dispozici zhruba 2700 pianin a několik křídel, rozpůjčovaných po celé České republice prostřednictvím našich poboček v Praze, Brně, Ostravě. O naše nástroje v Praze se stará pan Tomáš Prouza, který má svoji dílnu v Lanškrouně, a který tam také naše nástroje půjčuje v širokém okolí. Největší zájem o půjčování je v Praze, a to nejen mezi Pražany, ale řadu zákazníků máme také mezi cizinci.
Jaké nástroje je možné zapůjčit a v jaké cenové relaci?
K dispozici máme širokou škálu pianin všech značek, nicméně nejvíce zastoupenou a nejoblíbenější značkou mezi zákazníky je Petrof. Cenu půjčovného vždy určuje kombinace
stáří, stavu a značky nástroje. Obecně se dá říct, že nejlevnější nástroje nabízíme od 420,- Kč (měsíční nájemné včetně DPH), přičemž cena za pianino prakticky, ve stavu nového nástroje, může být až dvojnásobná.
Kdo jsou hlavními klienty půjčovny ČHF? Máte nějakou statistiku i s ohledem právě na oblast, kde jsou umístěny?
Naším typickým zákazníkem je rodina s malým dítětem, zhruba od 5 let věku, kterému rodiče chtějí dopřát klasické hudební vzdělání. Nástroj si od nás půjčují zpravidla na několik let. Další skupinou našich zákazníků jsou všechny typy škol, včetně předškolních zařízení. V podstatně menší míře máme také nástroje v klubech, barech a restauracích.
Jakým způsobem probíhá samotné zapůjčení klavíru od příchodu do půjčovny až po doručení nástroje domů?
Vždy doporučujeme našim zákazníkům, aby nás před návštěvou půjčovny kontaktovali a domluvili si u nás návštěvu. Díky tomu mají pak půjčovnu sami pro sebe a mohou si vyzkoušet všechny nástroje, které jsou momentálně k dispozici, jak jen se jim zlíbí. Někdo si vybere nástroj okamžitě, někdo si přehrává jeden nástroj po druhém a vybírání věnuje opravdu hodně času. Dalším krokem je sepsání smlouvy. Smlouvu můžeme sepsat ihned, popřípadě nástroj rezervujeme a domluvíme se na další návštěvě půjčovny. Jakmile je sepsaná smlouva a uhrazené první nájemné, je možné si nástroj odvézt. Zákazník si může zorganizovat dopravu sám, nebo mu kolegové v půjčovnách předají kontakt na některou z našich prověřených stěhovacích společností. U přepravy nástrojů vždy požadujeme stěhování profesionální firmou. Nástroj má pak nájemce doma až do doby, než se rozhodne nám ho vrátit, minimální doba půjčení je však 6 měsíců.
Jak je to s péčí o nástroj, pokud je několik let zapůjčen? Doporučujete konkrétní ladiče nebo je to čistě na osobě, která si klavír zapůjčila? Jak předcházíte zničení nebo špatnému zacházení s nástrojem?
Než náš nástroj opustí půjčovnu, je vždy prohlédnut našimi odborníky a je naladěný. Určitě doporučujeme jednou až dvakrát ročně nechat nástroj naladit. Pokud se zákazník obrátí na nás, můžeme doporučit kvalitní ladiče. Spolupracujeme s odborníky. Každý nástroj potřebuje péči. Všechny zásady zacházení s nástrojem najdete na našich webových stránkách www.hudebnifond.cz.
Kdo jsou Vašimi nejčastějšími klienty a máte i nějakého netradičního, třeba firmu, která si např. klavír zapůjčila jen pro doladění interiéru?
Ne každý si nástroj půjčuje podle toho, jak zní. Celkový vzhled nástroje hraje mnohdy velmi důležitou roli. My v posledních letech trochu experimentujeme s barevným provedením nástrojů. Máme několik nástrojů v pastelových barvách a největší obdiv vždy budí růžové. Nicméně nejvíce žádanou barvou, je bílá.
Plánujete také rekonstrukce dalších provozoven nebo zatím ostatní předváděcí prostory vyhovují Vašim požadavkům?
Po pražské půjčovně určitě v následujících letech projdou modernizací také další naše pobočky.