Světce, Jízdárna Marta Ulrychlová
„Koncert ve Světcích je jediný typ programu, kdy si Svěcený může zahrát s Diabli“. Takto komentoval svůj nedělní odpolední koncert v jízdárně ve Světcích u Tachova Jaroslav Svěcený. Náš přední houslista tento akusticky příhodný prostor zná, vystupoval zde již v minulých letech.
Rozlehlá jízdárna, kterou nechal v roce 1861 postavit polní maršál Alfréd I. Windischgrätz, je svými rozměry (délka šedesát, šířka čtyřicet a výška šestadvacet metrů) po vídeňské Španělské dvorní jízdárně druhou největší ve střední Evropě. Od své rekonstrukce v roce 2000 se stala jednak turistickou atrakcí, jednak je jako majetek města Tachova po celé léto využívána coby příhodný koncertním sál. První koncert se zde uskutečnil již v roce 2001, od roku následujícího pak vznikl hudební festival Jízdárna znovu ožívá, dnes nesoucí název Dveře jízdárny dokořán.
V roce 2010 byla jízdárna zapsána na seznam národních kulturních památek. Za bezmála dvě desítky let zde koncertovala řada našich předních umělců, a to jak před českým, tak pravidelně přijíždějícím německým publikem. Letošní 19. ročník zahájily v červnu soubory InSpiral Dance Company a Poitín, v červenci zde koncertovala Musica Florea, srpnový program vyplnila Radka Fišarová, poslední srpnovou neděli (29. 8.) pak Jaroslav Svěcený a hosté z Bratislavy, Cigánski diabli.
Bratislavští hosté nezůstali nic dlužni své pověsti dané již samotným svým názvem. V jejich podání zazněla nejprve klasika aranžovaná pro obsazení housle – Štefan Banyák, viola – Jozef Farkaš, violoncello – Silvia Šarköziová, kontrabas – Róbert Fehér, klarinet a tárogató – Zoltán Grunza a cimbál Ernest Šarközi. Takto si posluchači vyslechli Chačaturjanův Šavlový tanec, Uherský tanec č. 5 Johanese Brahmse, v „souboji“ Štefana Banyákas Jaroslavem Svěceným vlastní fantazii na téma 1. věty Koncertu d moll pro dvoje housle J. S. Bacha, BWV 1043. Náš přední houslista dal svým hostům prostor pro jejich směs cikánských lidových a zlidovělých písní, které často zněly v repertoáru městských romských kapel. Projev tohoto špičkového souboru je po technické stránce zcela dokonalý, o stylovosti, autentičnosti a emocionálním zápalu nelze pochybovat. Interpretačně zcela konsolidovaný soubor (celý koncert odehrála kapela zpaměti!), rovněž nabídl k poslechu zajímavé kompozice, které bychom dnes zařadili spíše do oblasti současné world music.
J. Svěcený kromě výše zmíněných fantazií a fúzí přednesl ústřední melodii Johna Williamse k filmu Šindlerův seznam, skladbu Ástora Piazzoly La fortezza dei grandi perché a také část své skladby, věnované městu New Yorku. Prezentoval se zde jako pozorný hostitel svých slovenských přátel, rovnocenný partner a výtečný řečník. Je jedním z mála „hovořících“ interpretů, dobře působících na publikum. Dokáže ho zaujmout a nadchnout pro hudbu, což má zejména v menším sídle nezastupitelný efekt v oblasti osvěty.