Ze zářijového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:
- Rozhovor s ředitelkou Plzeňské filharmonie Lenkou Kavalovou mj. o zajímavých projektech sezony 2021/22 a pozdrav nového šéfdirigenta Chuheie Iwasakiho
- Rozhovor s houslistou Danielem Froschauerem, předsedou Vídeňské filharmonie, která vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina 12. a 13. 9. 2021 na festivale Dvořákova Praha s legendárním dirigentem Herbertem Blomstedtem.
- 30 let Mezinárodního hudebního festivalu MLADÁ PRAHA, který pomáhá mladým talentovaným interpretům v počátcích jejich umělecké dráhy.
- Rubrika Události nás zavede na jubilejní již 35. ročník Festivalu komorní hudby v Českém Krumlově. Ten přinesl řadu zajímavých projektů včetně tradiční Barokní noci s operním představením v historicky jedinečně zachovaném divadle z 18. století; letos to byla opera La Schiava (Otrokyně) skladatele pozdně barokní tzv. neapolské školy Niccolo Picciniho.
- Z rubriky Festivaly, koncerty si nenechte ujít obšírnou recenziLetních slavností staré hudby, které i letos nabídly krásné programy v podání mj. vynikajícího německého souboru Calmus Ensemble. Festival Janáček a Luhačovice se z důvodu pandemie letos uskutečnil jen vzpomínkově, jako jednodenní projekt s názvem Festivalové zastavení 2021.
- Z operního žánru tentokrát nabízíme pozvánku na světovou premiéru fragmentu opery Malva Alexandra Zemlinského na scéně Státní opery v Praze, a recenzi nové inscenace Rossiniho komické opery Italka v Alžíru, kterou nastudovalo plzeňské Divadlo J. K. Tyla s vynikající mezzosopranistkou Michaelou Zajmi v titulní roli. Hudební festival Znojmo měl letos motto Pocta živlům a katastrofám a ve skvělém provedení rezidenčního orchestru festivalu – Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka –nabídl scénickou podobu oratoria Den posledního soudu od Georga Philippa Telemanna.
- Ze zahraničí jsme pro vás připravili mj. zhodnocenínové inscenace Wagnerovy opery Tristan a Isolda, kterou v Bavorské státní opeře v Mnichově nastudovali dirigent Kirill Petrenko a režisér Krzysztof Warlikowski s Anjou Harteros a Jonasem Kaufmannem v titulních rolích.
- seriály: Portréty velkých dirigentů od 19. století po současnost, jejichž protagonistou je tentokrát proslulý rakouský dirigent Manfred Honeck, od roku 2008 dodnes hudební ředitel Pittsburgh Symphony Orchestra a vítaný host České filharmonie, Mozaika nejslavnějších operních režisérů, v níž se setkáme s mimořádnou osobností českého filmu i divadla Evaldem Schormem (1931–1988)nebo Celuloidová hudba, kde v zářijovém čísle Hudebních rozhledů vypráví Tomáš Pilát o snímku Milý tati studentky animace na pražské FAMU, režisérky Diany Cam Van Nguyen se skvělou hudbou a sounddesignem z dílny Viery Marinové. Velmi zajímavý seriál Z historie a současnosti muzikálu se zaměřil na letní aktivity v divadlech londýnského West Endu včetně znovuotevření jednoho z nejstarších divadel na světě, Královského divadla Drury Lane, po dvouleté generální rekonstrukci.
- Určitě si nenechte také ujít další díl napínavého cyklu Slavní umělci ve stínu hákového kříže, v němž se tentokrát dozvíte o tragickém osudu slavné wagnerovské pěvkyně, německé sopranistky Germaine Lubin. V seriálu Hudební klasikové českého filmu se Milan Bátor zaměřil na jednoho z nejproduktivnějších filmových skladatelů 1. půle 20. století Miloše Jana Smetáka, který se hudebně podílel nejen na řadě nestárnoucích filmových komedií Martina Friče, Miroslava Cikána ad.
- V cyklu Hvězdné nebe kvelbu zvaného Velká Lucerna vzpomíná Vladimír Kouřil na jedenáctý, dvanáctý a třináctý Mezinárodní jazzový festival Praha, které se konaly v letech 1977, 1978 a 1980. Pokračuje i milé a poutavé Filharmonické vzpomínání Miroslava Vilímce, v tomto čísle věnované jeho dalším zážitkům v Japonsku, ale také v Salcburku, USA, Austrálii …
- Dozvíte se také, co je nového v Nadaci Bohuslava Martinů a jak často jsou uváděny opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa, Káťa Kabanová a Příhody lišky Bystroušky v zahraničí.
- V rubrice Knihy a notoviny hodnotí Jiří Urban vzpomínkovou knihu Aleny Mikové s názvem Mám veliké štěstí o Olze Borisové-Pračikové, primabaleríně baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.
- Rubrika Svět hudebních nástrojů přináší v zářijovém díle seriálu Zvláštní případy klávesového oddělení dokončení článku o mezinárodně uznávaném designérovi Peterovi Malém, který se významně uplatnil i v oblasti designu klavíru.
- A v rubrice Revue hudebních nosičů opět najdete zajímavé nahrávky operních novinek.