Ze srpnového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:
- Rozhovor s nadaným osmnáctiletým klavíristou Janem Čmejlou, který v září vystoupí na svém prvním samostatném recitálu v rámci MHF Český Krumlov.
- Rozhovor s legendou baletu Vlastimilem Harapesem, jehož známe i z různých filmových rolí, a který v červenci oslavil své 75. narozeniny.
- Rozhovor s Joelem Hánou, zástupcem naší nejmladší dirigentské generace
- Rozhovor se zakladateli autorského hudebního divadla RockOpera Praha, slavícího letos již patnáct let od uvedení prvního koncertního představení rockové opery, kterou byla tehdy Antigona, skladatelem Milanem Steigerwaldem a libretistkou Pavlou Forest.
- Z rubriky Událostiohlédnutí za MHF Leoše Janáčka v Ostravě, který byl letos zahájen v regulérním termínu, tedy 27. května, a přinesl řadu zajímavých projektů včetně např. vystoupení Filharmonie Brno, která pod taktovkou Dennise Russella Davise festival zahájila a představila i zajímavého sólistu, mexického violistu Josého Adolfa Alea Solise, koncertu legendárního Hakana Hardenbergera, který tentokrát společně s PKF – Prague Philharmonia vystoupil jak v roli sólového trumpetisty, tak i dirigenta, či vystoupení Janáčkovy filharmonie Ostrava, řízené Robertem Jindrou, která si pozvala na závěrečný koncert na Hukvaldech Kateřinu Kněžíkovou…
- Z rubriky Festivaly, koncerty si nenechte ujít recenzi koncertu, uspořádaného k poctě skladatele, hudebního režiséra, dramaturga, pedagoga, klavíristy či organizátora koncertů Zdeňka Zahradníka, který v červnu oslavil významné životní jubileum. Řadu zajímavostí se dočtete ale i v článku, věnovaném brněnské Mezinárodní klavírní soutěži Vlastimila Lejska, která je určena pro klavírní dua, letos proběhla ve svém druhém ročníku, a jejím absolutním vítězem se stalo duo Elišky a Terezy Horákových.
- Z operního žánru tentokrát nabízíme premiéru Smetanovy Hubičky, kterou nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské (dirigent Marek Šedivý, režie Jiří Nekvasil) a byla uvedena nejen v Divadle Antonína Dvořáka s limitovaným počtem publika, ale i v programu TV Noe. V hlavních rolích se objevili Veronika Rovná (Vendulka) a Luciano Mastro (Lukáš), jehož v televizním přenosu alternoval Martin Šrejma.
- Ze zahraničí jsme pro vás připravili zhodnocení Michielettovy inscenace Jenůfy, kterou v Berlínské státní opeře Pod lipami připravil Sir Simon Rattle v hlavní roli s finskou sopranistkou Camillou Nylund. Vystoupili zde i dva čeští sólisté, v roli Števy Ladislav Elgr a v roli Stárka Jan Martiník.
- seriály: Portréty velkých dirigentů od 19. století po současnost, jejichž protagonistou je tentokrát orchestry vyhledávaný švýcarský dirigent Philippe Jordan, od podzimu roku 2020 hudební ředitel Vídeňské státní opery, Mozaika nejslavnějších operních režisérů, v níž se setkáme s dalším naším předním operním režisérem Ladislavem Štrosem, přes třicet let působícím v pražském Národním divadle, s nímž se v roce 1990 rozloučil režií Martinů Her o Marii, Celuloidová hudba, kde se v srpnovém čísle Hudebních rozhledů dozvíte řadu podrobností o filmu režiséra Pavla Jurdy, nazvaném Sólo pro jednu ruku, jehož protagonisty jsou klavírista Otakar Hollmann a Leoš Janáček. Jistě mnohé z vás potěší i další díl seriálu Z historie a současnosti muzikálu, v němž pro vás tentokrát Pavel Bár a Lukáš Helcelet připravili velký prázdninový muzikálový přehled českých letních scén.
- Z nových seriálů si určitě nenechte ujít další díl cyklu Slavní umělci ve stínu hákového kříže, v němž se tentokrát dozvíte řadu zajímavostí z tak trochu záhadných životních peripetií (hlavně ve válečných letech) slavného salcburského rodáka Herberta von Karajana, řadu čtenářů ale jistě zaujal i seriál Hudební klasikové českého filmu, v jehož osmém pokračování Milan Bátor sleduje osudy Romana Blahníka (vzpomeňme např. na jeho hudbu ve filmech Mravnost nade vše či Cesta do hlubin študákovy duše Martina Friče, Noční motýl Františka Čápa nebo – opět v Čápově režii – ve filmu Tanečnice).Své příznivce si ale určitě našel i cyklus Hvězdné nebe kvelbu zvaného Velká Lucerna, v němž v tomto díle Vladimír Kouřil vzpomíná na desátý (konkrétně na jeho druhý pokus) a jedenáctý Mezinárodní jazzový festival Praha, které se konaly v letech 1974 a 1976. Pokračuje i milé a poutavé Filharmonické vzpomínání Miroslava Vilímce, v tomto čísle věnované jeho dalším zážitkům v Japonsku, kde celkově na zájezdech s Českou filharmonií strávil autor článku plné dva roky…
- samostatné studie: Nové objevy klasicismu. Příspěvek k charakteristice kompozičního stylu duchovních skladeb Jana Křtitele Vaňhala
- V rubrice Knihy a notoviny hodnotí Marta Ulrychová knihu Mojmíra Weimanna Plzeň a divadlo. Události – Příběhy – Osobnosti.
- Rubrika Svět hudebních nástrojů přináší v srpnovém díle seriálu Zvláštní případy klávesového oddělení zajímavý článek o mezinárodně uznávaném designérovi Peterovi Malém, který se významně uplatnil i v oblasti designu klavíru.
- A v rubrice Revue hudebních nosičů jsme operní novinky prostřídali informacemi o Nových jazzových nahrávkách na CD, po kterých na dalších stranách jako pokaždé následují recenze na některá nově vydaná CD či DVD.