Brtnice, zámek
Jakub Horváth
V sobotu 26. 6. se na zámku Brtnice uskutečnil koncert s názvem Il Tesoro italiano della Boemia, což v překladu znamenáItalský poklad Čech. Tento večer se nesl, jak už sám název napovídá, ve znamení italské hudby, konkrétně skladeb Antonia Vivaldiho. Měsíc před svou smrtí, tedy 28. června 1741, totiž Vivaldi podepsal ve Vídni svůj poslední dokument, což byla kvitance za prodej „spousty hudby“ hraběti Collalto, který měl tehdy sídlo právě v Brtnici. Podle hudebního inventáře se jednalo o patnáct houslových koncertů, jednu sinfonii a předehru k opeře Bajazet, přičemž čtyři z koncertů byly provedeny v rámci tohoto slavnostního večera, kde v publiku nechyběli ani potomci šlechtice, jenž vznik děl inicioval.
Na úvod zazněl Koncert pro smyčce a basso continuo D dur, RV 123 v podání Morzinské Kapelly, která také všechny níže uvedené sólisty výborně doprovázela. Následoval Koncert pro housle, smyčce a basso continuo B dur, RV 371, který Vivaldi složil pro hraběte Collalta a v němž se sólového partu famózně zhostil Roman Patočka. Dále program pokračoval Koncertem pro loutnu, dvoje housle a basso continuo D dur, jenž byl napsán pro hraběte Jana Josefa z Vrtby a jehož druhá věta Largo se natrvalo vepsala do povědomí posluchačského mainstreamu, což loutnista Karel Fleischlinger svým vynikajícím interpretačním výkonem jenom potvrdil. Poslední číslo před přestávkou patřilo houslistce Olze Šroubkové, která bravurně přednesla Koncert pro housle, smyčce a basso continuo e moll, RV 273 – „Pro hraběte Collalta“.
V druhé části dostali po úvodním Koncertu pro smyčce a basso continuo g moll, RV 157 opět prostor sólisté Roman Patočka a Olga Šroubková, a sice v Koncertech pro housle, smyčce a basso continuo B dur, RV 367 a h moll, RV 390, které byly oba napsány pro hraběte Collalta. Sólové housle vystřídal Koncert pro fagot, smyčce a basso continuo g moll, RV 496 – „Pro hraběte Václava Morzina“, v němž svůj um znamenitě předvedl fagotista Ondřej Šindelář. Nadšeně aplaudující publikum si svým neutuchajícím potleskem vysloužilo přídavek v podobě 1. věty z Dvojkoncertu pro dvoje housle d moll, RV 565, opět od Antonia Vivaldiho a v sólovém podáníOlgy Šroubkové a Romana Patočky.
Všichni uvedení sólisté podali strhující výkony, v nichž oslnili nejen svojí technickou virtuozitou, ale i hlubokým vnitřním ponorem. Dokázali tak, že patří ke špičce mladé tuzemské muzikantské generace. K působivé atmosféře celého večera jistě přispěla i sympatická moderátorská dvojice Alena Veliká a Marek Šulc, genius loci chátrající zámecké konírny a také hojná divácká účast.
Koncert se konal pod záštitou a za osobní přítomnosti Isabelly, hraběnky z Collalta, a San Salvatore, princezny z Croÿ, a jeho pořadatelem byl Spolek Zámku Brtnice. Přejme si tedy, aby tolik potřebná rekonstrukce tohoto zámku, jemuž se říká moravské Hradčany, proběhla co nejdříve, a Brtnice se tak opět stala střediskem kultury na Vysočině, jako tomu bylo v době Antonia Vivaldiho.