Dita Hradecká
V podání Olgy Šroubkové a Romana Patočky (oba jsou laureáty soutěže Pražské jaro a dalších významných soutěží) zazní v sobotu 26. června v konírně Brtnického zámku na Jihlavsku koncerty Antonia Vivaldiho. Akce je součástí iniciativy za oživení této jedinečné renesanční památky.
Hudba italského barokního velikána, autora „Čtvera ročních dob“, nebyla zvolena náhodou: v roce 1741, tedy před 280 lety, objednal brtnický rodák Vinciguerra Thomas VI. hrabě z Collalta e San Salvatore u Antonia Vivaldiho (1678–1741) šestnáct skladeb. Koncertů stačil skladatel dokončit pouze šest, než ve Vídni zemřel. Jedná se o vrcholná díla Vivaldiho pozdního stylu, plná virtuozity a vynalézavosti. Čtyři z těchto koncertů teď zazní v podání špičkových houslistů Olgy Šroubkové a Romana Patočky v Brtnici.
Program doplní Vivaldiho skladby, které mají rovněž souvislost s českými zeměmi: Koncert pro loutnu je věnován hraběti z Vrtby a zahraje jej Karel Fleischlinger. Fagotista Ondřej Šindelář přednese Koncert pro fagot dedikovaný hraběti Václavu Morzinovi. Sólisty doprovodí Morzinská Kapella – soubor, který navazuje na tradici pražské kapely hraběte Václava Morzina z 18. století.
Program 26. 6. zahájí v 17 hodin otevření výstavy na téma „Antonio Vivaldi a česká šlechta“. Hlavní program začíná v 18 hodin. Účast na něm přislíbili také potomci rodu Collaltů.
Dramaturgie a organizace koncertu se ujal v Praze žijící španělský houslista Eduardo García Salas. Ten se Vivaldimu věnuje i badatelsky a má na kontě objevy vzácných dokumentů. Krom toho předsedá Spolku Zámek Brtnice, jehož ambicí je učinit z tohoto kdysi významného kulturního sídla opět magnet Vysočiny.
První vlaštovkou je výstava obrazů současných výtvarníků, která bude slavnostně otevřena v pátek 11. 6. v 17 hodin v Hudebním salonu Brtnického zámku. Pětadvacet děl od českých i zahraničních umělců obsahuje také obrazy samotného zámku. Tato plátna budou i po skončení výstavy (11. 9.) zdobit interiéry zámku, z jehož původní výzdoby se, bohužel, nezachovalo téměř nic.
Renesanční zámek Brtnice byl postaven na místě původně gotického hradu. Patřil rodu Valdštejnů, jemuž byl po bitvě na Bílé hoře zkonfiskován. Novým majitelem se stal významný severoitalský rod Collalto e San Salvatore, který spravoval rozsáhlé moravské panství s centrem v Brtnici až do roku 1945.
Vstup na všechny akce je zdarma po naplnění kapacity sálu, která je ca 150 lidí. Vernisáž je pouze na pozvánky, děkujeme za pochopení.
Informace k aktuálním protipandemickým opatřením najdete na našem facebooku.
Zhruba týden před konáním koncertu pro vás zveřejníme informace k aktuálním opatřením, která bude potřeba splňovat pro účast na koncertu. Aktuálně platné informace jsou k dispozici pod tímto odkazem:
https://www.mkcr.cz/doc/cms_library/balicky-pro-kulturu-2021-aktualizace-k-245-13499.pdf
CV umělců:
https://www.olgasroubkova.com/cv/
http://www.fleischlinger.cz/zivotopis.html
https://www.ceskafilharmonie.cz/o-nas/orchestr/clenove-orchestru/ondrej-sindelar/