Z červnového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:
- Rozhovor s ruským režisérem Timofejem Kuljabinem a dramaturgem Iljou Kucharenkem, kteří byli pověřeni přípravou inscenace opery Vzdálený zvuk Franze Schrekera. Opera je součástí čtyřletého cyklu projektu Musica non grata, věnovaného skladatelům perzekuovaným nacisty.
- Rozhovor se skladatelem, hudebním režisérem a dramaturgem Zdeňkem Zahradníkem, který v červnu oslaví 85. narozeniny.
- Rozhovor se zakladatelkou a ředitelkou Festivalu Jarmily Novotné, jenž letos završí první desítku své existence, Ivanou Leidlovou.
- Z rubriky Událostiohlédnutí za baletem Petra Iljiče Čajkovského Spící krasavice,který připravila Státní opera a jeho premiéru odvysílala 29. 4. na YouTube. Choreografie se ujala Márcia Haydée podle Maria Petipy, autorem scény a kostýmůbyl Pablo Núñez.
- V rubrice Festivaly, koncerty přinášíme recenze dalších dvou koncertů, jimiž pokračovaly Jarní hvězdy České filharmonie. Třetí koncert byl s Lisou Batiashvili a Jakubem Hrůšou a čtvrtý s Kirillem Gersteinem a šéfdirigentem České filharmonie Semjonem Byčkovem. Oba koncerty jste si mohli poslechnout na ČT art. Zajímavé programy ale připravily rovněž naše další přední orchestry: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, kde se pod taktovkou Tomáše Braunera chopil sólového partu Dvořákova Houslového koncertu a moll nový koncertní mistr orchestru Roman Patočka (ČRo Vltava), a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Ten připravil hned koncerty dva a odvysílal je nejen na ČRo Vltava, ale i na Facebooku SOČR či na ČRo D-dur. V rámci prvního se sólově představili trumpetista Jiří Houdek a klarinetistka Anna Paulová (dirigoval Vojtěch Spurný), na druhém vystoupil pod taktovkou Alexandera Liebreicha violoncellista Jean-Guihen Queyras. Za posluchači se ale vypravily i v Brně (Filharmonie Brno uvedla pod taktovkou svého šéfdirigenta Dennise Russella Daviese na YouTube a Facebooku FB symfonie Brahmse a Glasse) a v České Lípě, kde v rámci Českolipského komorního cyklu zahráli skvělí kytaristé Pavel Steidl a Lukáš Sommer (opět přenosy na YouTube, Facebooku a Instagramu). TV Noe pak odvysílala projekt Nadace Impuls – umělci nemocným, v němž účinkovali Kristina Fialová, Petr Nouzovský, Roman Patočka a Adam Skoumal.
- Z operního žánru tentokrát nabízíme premiéru Mozartova Dona Giovanniho ze Stavovského divadla, vysílanou na ČT art, a premiéru Beethovenova Fidelia z Moravského divadla Olomouc, kterou odvysílala TV Noe.
- Ze zahraničí jsme pro vás připravili zhodnocení Verdiho Aidy, nastudované v Opéra National de Paris se Sondrou Radvanovsky v hlavní roli, a Parsifala z Vídeňské státní opery, jehož hudebně nastudoval Philippe Jordan a režie se chopil Kirill Serebrennikov. Hlavních rolí se zde ujali Jonas Kaufmann (Parsifal), Elina Garanča (Kundry), Ludovic Tézier (Amfortas), Wolfgang Koch (Klingsor) a Georg Zeppenfeld (Gurnemanz).Obě opery mohli zájemci sledovat na webech těchto slavných operních domů.
- seriály: Portréty velkých dirigentů od 19. století po současnost, kde se tentokrát dočtete řadu zajímavostí o jednom z nejvýznamnějších dirigentů 20. a 21. století Marissi Jansonsovi, pocházejícím z Lotyšska, jehož názory jistě korespondují s názory mnoha z nás, Mozaika nejslavnějších operních režisérů, v níž se setkáme s dalším předním českým operním režisérem Davidem Radokem, který pro Prahu mimo jiné před lety připravil nezapomenutelné inscenace Šostakovičovy Lady Macbeth Mcenského újezdu či Bergova Vojcka, Celuloidová hudba, v níž se v červnovém čísle Hudebních rozhledů dozvíte řadu podrobností o filmu Ley Petříkové Podle čaroděje, který vás zaujme i díky skvělé hudbě Ondreje Zajace. Jistě potěší i další díl seriálu Z historie a současnosti muzikálu, v němž tentokrát autoři vzpomněli na muzikál Cricket, věnovaný před lety anglické královně Alžbětě II., či přinášejí informace nejen o připravovaném muzikálu, jehož protagonistou bude Ludwig van Beethoven, ale např. rovněž o muzikálech, inspirovaných dílem Williama Shakespeara.
- Z nových seriálů si určitě nenechte ujít další díl cyklu Slavní umělci ve stínu hákového kříže, v němž tentokrát jeho autor, Robert Rytina, píše o dvou členkách osvětimského ženského orchestru, zpěvačce jménem Fania Fénelon a dirigentce Almě Rosé, manželky českého houslisty Váši Příhody, mnohé z vás ale jistě zaujme i seriál Hudební klasikové českého filmu, v jehož šestém pokračování Milan Bátor sleduje osudy Josefa Stelibského (vzpomeňme např. na jeho hudbu ve filmech Příklady táhnou Miroslava Cikána, Roztomilý člověk nebo Valentin Dobrotivý Martina Friče či Řeka čaruje Václava Kršky ad.).Své příznivce si ale určitě našel i cyklus Hvězdné nebe kvelbu zvaného Velká Lucerna, v němž v tomto díle vzpomíná Vladimír Kouřil na již osmý Mezinárodní jazzový festival Praha, konaný v roce 1971, či na pianistu a skladatele Mika Westbrooka. Pokračuje i milé a poutavé Filharmonické vzpomínání Miroslava Vilímce, v tomto čísle nazvané Z Rudolfina na první zájezdy…
- samostatné studie: Článek o dirigentovi a dramaturgovi Václavu Noskovi, který by se v dubnu dožil 100 let. Další strany jsou pak věnovány cyklům, jež jsou zaměřeny na činnost Nadace Bohuslava Martinů (tentokrát na nový objev, první verzi Martinů Smyčcového kvartetu č. 2) a na souborné vydávání díla tohoto skladatele, konkrétně v tomto pokračování na operu Ariadna.
- V rubrice Knihy a notoviny Aleš Opekar hodnotí knihu anglické novinářky Lesley-Ann Jones Proč zahynul John Lennon? Konečný portrét hudební legendy.
- Rubrika Svět hudebních nástrojů přináší v červnovém díle seriálu Zvláštní případy klávesového oddělení řadu zajímavostí o cembale. Petr Šefl jej nazval Cembalo v koutě a kromě vývoje tohoto nástroje zmiňuje rovněž mnohdy v současné době nešetrný přístup k řadě těchto často i historicky cenných exponátů.
- A v rubrice Revue hudebních nosičů pokračuje Zbyněk Brabec v informování o dalších Nových operních nahrávkách, tentokrát zase jednou na DVD, po kterých na dalších stranách jako pokaždé následují recenze na některá nově vydaná CD či DVD.