Z květnového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:
- Rozhovor se současným šéfem Filharmonie Brno, americkým dirigentem a klavíristou Dennisem Russellem Davisem, který letos na Pražském jaru se „svým“ orchestrem uvede v české premiéře díla dvou svých přátel, Philipa Glasse (12. symfonii) a Johna Adamse (Harmonielehre).
- Rozhovor s první dámou české operní scény, Evou Urbanovou, která 20. dubna oslavila významné životní jubileum.
- Z rubriky Událostiohlédnutí zaprvním a druhým koncertem cyklu Česká filharmonie uvádí Jarní hvězdy. První posluchačům na ČT art nabídl pod vedením Jakuba Hrůši vystoupení americké violoncellistky Alisy Weilersteinové, druhý večer se sólistou Nikolajem Szepsem-Znaiderem, který pod taktovkou Semjona Byčkova zahrál Houslový koncert č. 1 g moll, op. 26 Maxe Brucha.
- V rubrice Festivaly, koncerty přinášíme recenze online vystoupení PKF – Prague Philharmonia s Janem Kučerou, Plzeňské filharmonie s Chuhejem Iwasakim, Moravské filharmonie Olomouc, která v čele s dirigentem Jakubem Kleckrem a sólisty Terezou Zimkovou, Lucií Hilscherovou, Matúšem Šimkem a Romanem Hozou představila výběr z Bachových Matoušových pašijí, či souboru cimbálové muziky s názvem Harafica v rámci projektu Harafica Symphonic, na němž se podílela i Janáčkova filharmonie Ostrava, řízená Robertem Kružíkem a který byl kromě online přenosů živě vysílán i Českým rozhlasem Brno…
- Z operního žánru tentokrát nabízíme brněnského Evžena Oněgina, jehož hudebně nastudoval Robert Kružík, režie se ujal Martin Glaser a posluchači mohli jeho premiéru zhlédnout v přímém přenosu na konci března na stanici ČT art. YouTube zase nabídlo přenosy dvou světových baletních premiér z pražského Národního divadla s názvy Puppet a Dos soles solos – a to ve zpracování předních významných choreografů současnosti, Douglase Leea a Alejandra Cerruda.
- Ze zahraničí jsme pro vás připravili zhodnocenídvou inscenací Straussova Růžového kavalíra: ve Vídeňské státní opeřelegendárníhorežijního zpracování Otto Schenka v novém hudebním nastudování Philippa Jordana, a v Bavorské státní opeře redukovanou verzi Eberharda Klokeho. Zajímavé ale bude pro vás určitě i ohlédnutí za další produkcí Vídeňské státní opery, Verdiho La traviatou, jejíhož nastudování se poprvé v tomto operním domě zhostili italský dirigent Giacomo Sagripanti a australsko-švýcarský režisér Simone Stone. Hlavních rolí se skvěle ujali Pretty Yende a Juan Diego Flórez.
- seriály: Portréty velkých dirigentů od 19. století po současnost, kde se tentokrát dočtete řadu zajímavostí o legendárním českém dirigentovi, který se stal v roce 1950 i jedním z nejvýznamnějších uměleckých ředitelů České filharmonie, Karlu Ančerlovi, Mozaika nejslavnějších operních režisérů, v níž se setkáme s dalším předním českým operním režisérem, ale rovněž dirigentem, skladatelem a organizátorem Václavem Kašlíkem, Celuloidová hudba, v níž se v květnovém čísle Hudebních rozhledů dozvíte řadu podrobností o rekonstrukci hudby k filmu Sen noci svatojánské Jiřího Trnky, kterou provedl skladatel a dirigent Adams Klemens a na CD ji nahrál se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, sólisty, hosty, dětským rozhlasovým sborem a vypravěčem Petrem Štěpánkem, Jan Kučera. Jistě zaujme i další díl seriálu Z historie a současnosti muzikálu, v němž se tentokrát Lukáš Helcelet a Markéta Damková zamýšlejí nejen nad muzikálem jako elitní formou britského umění, ale připomenou i padesátiny herce Ewana McGregora a pětapadesátiny Lucie Bílé.
- Z nových seriálů si určitě nenechte ujít další díl cyklu Slavní umělci ve stínu hákového kříže, v němž je v tomto čísle hlavní „hrdinkou“vynikající wagnerovská pěvkyně z Norska Kirsten Flagstad, která si zcela podmanila i newyorskou Metropolitní operu,mnohé z vás ale jistě zaujme i seriál Hudební klasikové českého filmu, v jehož pátém pokračování Milan Bátor sleduje osudy Juliuse Kalaše (vzpomeňme např. na jeho hudbu ve filmech U nás v Kocourkově, Císařův pekař – Pekařův císař ad.).Své příznivce si ale určitě našel i cyklus Hvězdné nebe kvelbu zvaného Velká Lucerna, kde Vladimír Kouřil mj. informuje již o sedmém Mezinárodním jazzovém festivalu Praha, konaném v roce 1970. Pokračuje i milé a poutavé Filharmonické vzpomínání Miroslava Vilímce, v tomto čísle s tak trochu nostalgickým názvem Tenkrát v České filharmonii, kde autor vzpomíná na chod našeho předního orchestru a jeho zvyky před čtyřiceti lety…
- samostatné studie: Pokračování textu o Jaroslavu Doubravovi – Další pokus o resuscitaci odkazu velkého skladatele II
- V rubrice Knihy a notoviny Věra Lejsková hodnotí knihu Jindřišky Bártové a kol. Osobnosti Hudební fakulty JAMU.
- Rubrika Svět hudebních nástrojů přináší v květnovém čísle Hudebních rozhledů v seriálu Zvláštní případy klávesového oddělení další zajímavý text, tentokrát Radka Rejška, který jej nazval O tom, že ve věži nemusí jenom strašit.
- A v rubrice Revue hudebních nosičů pokračuje Zbyněk Brabec v informování o dalších Nových operních nahrávkách, tentokrát opět na CD, po kterých na dalších stranách jako pokaždé následují recenze na některá nově vydaná CD či DVD.