Na koncertě Jarní hvězdy České filharmonie III, který se uskuteční 14. dubna 2021 v Rudolfinu, převezmou Cenu Antonína Dvořáka její laureáti za rok 2019 a 2020. Sopranistka Gabriela Beňačková a dirigent Jakub Hrůša získali toto ocenění za dlouholetou propagaci české hudby doma i v zahraničí. Cenu Antonína Dvořáka uděluje od roku 2009 Akademie klasické hudby, od roku 2012 o jejích laureátech rozhoduje Rada akademiků. Koncert, který se uskuteční bez publika, bude od 20:15 hodin živě přenášet program ČT art.
„Jsme upřímně rádi, že paní Beňačková bude moci cenu převzít ve Dvořákově síni Rudolfina, a to společně s držitelem Ceny Antonína Dvořáka za rok 2020 dirigentem Jakubem Hrůšou. Také jsme velmi vděčni České filharmonii, že nám poskytla možnost předat obě ceny v rámci koncertu, který navíc Jakub Hrůša diriguje. Je to stvrzením skutečnosti, že naše dlouhodobé spojení s Českou filharmonií v rámci dvořákovských projektů Akademie klasické hudby úspěšně funguje,“ uvedl předseda Rady akademiků Jan Simon.
Na středečním koncertu se poprvé s Českou filharmonií představí jedna z nejvyhledávanějších hudebních umělkyň současnosti, gruzínská houslistka Lisa Batiashvili. Po boku hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši provede třetí houslový koncert Camilla Saint-Saënse. Po předání ocenění a rozhovoru s oběma laureáty zazní v druhé části večera Brahmsovy Variace na téma Josepha Haydna a Dvořákovy Symfonické variace, které nahrazují původně ohlášené Zrání Josefa Suka. Večer moderuje Marek Eben.
„Gabriela Beňačková i Jakub Hrůša udělali pro českou hudbu velmi mnoho. O to víc mne těší, že jim Cena Antonína Dvořáka bude předána v průběhu koncertu České filharmonie, s níž oba laureáti vystoupili mnohokrát na koncertech doma i v zahraničí a pořídili celou řadu nahrávek,“ řekl generální ředitel České filharmonie David Mareček.
Majitelka „lyrického sopránu se slovanskou slzou“, jak se vyjádřili doboví kritici, Gabriela Beňačková patří mezi sopranistky, které nezapomenutelně ztvárnily roli Rusalky nejen na domácích, ale i světových pódiích. Jako Rusalka vystupovala mimo jiné ve Vídeňské státní opeře nebo v newyorské Metropolitní opeře a podílela se i na řadě nahrávek tohoto díla. Právě za špičkovou interpretaci Rusalky a dlouholetou úspěšnou propagaci české hudby v zahraničí jí byla v roce 2019 udělena Cena Antonína Dvořáka. Cenu si Gabriela Beňačková měla původně převzít během slavnostního koncertu v Rudolfinu loni v dubnu, avšak pandemická situace realizaci koncertu zabránila.
Držitele Ceny Antonína Dvořáka za rok 2020, dirigenta Jakuba Hrůšu, ocenila Rada akademiků především za jeho dlouholeté a soustavné mimořádné interpretační úspěchy na mezinárodním poli, prosazování skladeb českých autorů v rámci jeho hostování u světově proslulých orchestrů, jakými jsou například Newyorská, Vídeňská i Berlínská filharmonie. Jedním z reprezentativních příkladů jeho úsilí o prosazování méně frekventovaných českých autorů v zahraničí je zařazení díla Miloslava Kabeláče do programu koncertu s Berlínskými filharmoniky. Zcela zásadní zásluhy o rozvoj odkazu Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a celé řady dalších českých autorů se projevují i v rámci jeho působení v roli šéfdirigenta Bamberských symfoniků. Jedním z významných impulzů k udělení Ceny Antonína Dvořáka je i průběžná realizace kompletní nahrávky orchestrálních děl Josefa Suka s Českou filharmonií. Právě Sukovu Symfonii č. 1 E dur nahrával Jakub Hrůša s tímto orchestrem v rámci koncertního provedení na festivalu Dvořákova Praha 2020.
Prvním laureátem Ceny Antonína Dvořáka se stal v roce 2009 pravnuk skladatele Antonína Dvořáka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Po něm následoval například klavírista Ivan Moravec (2010), světově oceňovaný choreograf a tanečník Jiří Kylián (2013), dirigent Jiří Bělohlávek (2014), violoncellista Yo-Yo Ma (2015) nebo Česká filharmonie (2018).
Cena Antonína Dvořáka je prestižní ocenění v oblasti klasické hudby. Jejím smyslem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Je udělována Akademií klasické hudby s podporou Karel Komárek Family Foundation. Tradiční křišťálové violoncello vyrobili podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla skláři společnosti Moser.