Mozart, Beethoven, Janáček, Martinů, Smetana ale i třeba Miloš Štědroň, Magdaléna Kožená, hudebníci z orchestru nebo šéfdirigent brněnských filharmoniků Dennis Russell Davies. Pastelkami, tuší, vodovkami, temperami. Noty, hudební nástroje, příroda. To vše zobrazují díla, která Filharmonii Brno poslali žáci základních uměleckých škol z celé republiky i ze Slovenska. „Je to reakce na naši nabídku ilustrovat dětský katalog edukačních aktivit s názvem Více hudby. Oslovili jsme základní umělecké školy s tím, že nám mohou poslat obrázky od svých žáků s hudební tematikou. Přišlo nám přes čtyři stovky kreseb, maleb, koláží, což jsme absolutně nečekali. Nesmírně nás to potěšilo,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Doplnila, že kresby poslalo čtyřiadvacet škol.
S ohledem na velký ohlas a fakt, že se dá do katalogu zařadit pouze pár děl, se rozhodla filharmonie uspořádat výstavu s názvem Chceme být slyšet, chceme být vidět. „Vybrali jsme na ni 199 kreseb. Bylo nám líto nepodělit se o tu krásu s ostatními. A hlavně v době, kdy děti nemůžou veřejně skoro nic, nám přišlo smysluplnější než kdy jindy ukázat výsledky jejich práce lidem,“ uvedla lektorka edukačních aktivit Kristýna Drášilová. Obrázky, na kterých jsou konkrétní umělci, chce pak po dohodě s mladými autory věnovat vyobrazeným lidem.
Kresby jsou instalovány na sklech foyer Besedního domu tak, aby si je mohli prohlédnout lidé procházející nádvořím. Po načtení QR kódu, který najdou v místě výstavy, se dostanou na stránku https://filharmonie-brno.cz/vystava/, kde si mohou k prohlížení pustit hudbu, konkrétně ukázky z Rejchovy Lenory a Dvořákových Maličkostí a Symfonie č. 1, které filharmonie nedávno vydala na svých CD. „Budeme také rádi, když na stránce nechají svůj vzkaz v pomyslné návštěvní knize. Myslím, že to mladé výtvarníky velmi potěší,“ doplnila Drášilová. Výstava bude k vidění do konce dubna.