Ochranný svaz autorský podal žalobu ke Krajskému soudu v Brně, kterou se brání proti pokutě 10,7 milionu korun. Pokutu uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zneužití dominantního postavení na trhu. Úřad tím OSA potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyli ubytovaní. Pokutu už svaz musel zaplatit poté, co ji loni v listopadu pravomocně potvrdil tehdejší předseda ÚOHS Petr Rafaj.
„OSA je jednoznačně přesvědčen, že výběr za prázdné hotelové pokoje byl zcela v souladu s tehdejší legislativou. Postupovali jsme přesně podle zákonné úpravy, která do autorských odměn zahrnovala i neobsazené pokoje, což můžeme i jednoduše prokázat. Jakékoli pochybení z naší strany tedy odmítám,“ sdělil k problematice předseda představenstva OSA Roman Strejček. Stejným metrem měřil ÚOHS i dalšímu kolektivnímu správci Intergram, který zastupuje umělce a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů. Úřad mu vyměřil pokutu 20,8 milionu korun za zneužití dominantního postavení, ta zatím není pravomocná, Intergram proti rozhodnutí podal rozklad.
“Jsme bytostně přesvědčeni, že ÚOHS při svém rozhodnutí nezohlednil tehdy platnou právní úpravu, která nositelům práv velmi nešťastným a zmatečným způsobem limitovala výši odměn za užití jejich výkonů a záznamů a současně nevyžadovala zohlednění obsazenosti, a především naprosto pominul skutečnost, že odměny účtované ubytovacím zařízením byly v důsledku uvedené právní úpravy extrémně nízké, jednostranně zvýhodňující ubytovací zařízení na úkor zastupovaných nositelů práv, a tudíž nemohou být ve vztahu k ubytovacím zařízením za žádných okolností považovány za nepřiměřenou obchodní podmínku, jak tvrdí ÚOHS”, komentuje záležitost ředitel INTERGRAM Ludvík Bohman.
„Věřím, že v rámci rozkladového řízení budou vyslyšeny naše argumenty, které zneužití dominantního postavení jasně a přesvědčivě vyvracejí”, dodává.