Upoutávka na lednové číslo

Z lednového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:

 • Rozhovor se sopranistkou Irenou Troupovou nejen o Viktoru Ullmannovi, ale i jejích dalších hudebních objevech a láskách
 • Rozhovor s ředitelem Vídeňské státní opery Dominiquem Meyerem o změnách a jubilejních plánech této jedné z nejprestižnějších divadelních scén, oslavující v sezoně 2018/2019 150. výročí své existence
 • Rozhovor s Jiřím Bessrem o ceně Classic Prague Awards, která  probíhá již ve svém  ročníku a jejíž vyhlášení  vítězů ve všech kategoriích proběhne 19. ledna 2019 ve Smetanově síni Obecního domu.
 • Upoutávku na program festivalu Pražské jaro 2019
 • Z rubriky Události ohlédnutí za předáním Ceny České hudební rady časopisu Hudební rozhledy „za vyvážené zpravodajství, reflexi oboru a zachování tradiční značky oborového periodika“ v rámci mimořádného koncertu  Filharmonického komorního orchestru, v jehož čele stojí umělecký vedoucí Vlastimil Kobrle. Cenu převzala na pódiu Dvořákovy síně Rudolfina z rukou prezidenta České hudební rady Jaromíra Javůrka a generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka šéfredaktorka časopisu, Hana Jarolímková.
 • Z rubriky Festivaly, koncerty souhrnné recenze na festivaly Janáček Brno 2018, Klavírní festival Rudolfa Firkušného a Dny soudobé hudby a na zahajovací koncert mezinárodního klavírního festivalu Věry a Vlastimila Lejskových VV Fest 2018.
 • V rubrice Horizont přinášíme v tomto  čísle recenze na jeden ze dvou listopadových koncertů, které se uskutečnily pod názvem Echoes of Jazzfest Brno 2018 – tedy jako Ozvěny Jazzfestu:  a sice na vystoupení trumpetisty Terence Blancharda s kvartetem (Fabian Almazon, Charles Altura, David Gyniard a Oscar Seaton), který nazval E-Collectivem.
 • Z operního žánru, nabídnutého v poslední době na našich scénách, si určitě přečtěte recenzi na představení Don G, uvedené v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a nastudované Martinem Peschíkem, a na Janáčkův Osud v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě v režii Jiřího Nekvasila, scénografii Daniela Dvořáka a v hlavních rolích s Martinem Šrejmou (Skladatel Živný) a slovenskou sopranistkou Lindou Ballovou (Míla).  Nezapomněli jsme ani na oblíbené přenosy z Metropolitní opery – a sice Verdiho AiduAnnou Netrebko, Anitou Rachvelishvilli,  Aleksandrsem  Antonenkem a Quinnem Kelseyem.
 • Ze zahraničí jsme v lednové upoutávce vybrali hodnocení Rossiniho Viléma Tella ve Vídeňské státní opeře v titulní roli s charismatickým Christophem Pohlem a dvou operních premiér ve Státním divadle v Norimberku: Anny Nicole Marka-Anthonyho Turnageho (v hlavní roli s americkou sopranistkou Emily Newton)  a Vojny a míru Sergeje Prokofjeva, kde se hlavních rolí ujali Jochen Kupfer (Andrej) a Eleonore Marguerre (Nataša).
 • Z rubriky Studie, komentáře si nenechte ujít:
 • zavedené seriály: Celuloidová hudba – nově o  českém (a československém) hudebním dokumentu – v prvním díle věnovaném Smetanovým dílům, Prodané nevěstě a Mé vlasti, Z historie a současnosti muzikálu – tentokrát s názvem Rok 2019 na vlnách muzikálu, kde najdeme např. informace o plzeňském uvedení Josefa a jeho úžasného pestrobarevného pláště, o veleúspěšném muzikálu Eltona Johna Billy Elliot, od jehož premiéry uplynulo deset let, či o jednom z nejznámějších děl Stephena Sondheima Company…
 • nové seriály: Portréty velkých dirigentů od 19. století po současnost, které zahájí portrét prvního velkého hudebníka, který byl uznáván v celé Evropě i zámoří, Hanse von Bülowa, Mozaika nejslavnějších operních režisérů, na jejímž počátku se seznámíme se světoznámým Walterem Felsensteinem, Zapomenuté operní skvosty, v nichž se autor zaměří na ambiciózní díla vesměs slavných a uznávaných tvůrců, s nimiž se ale na divadelních pódiích setkáváme spíše jako s raritami a jejichž výběr zahájíme Vinciho operou Artaserse, Století bez mezníků, kde přineseme informace o osudech hudebních cest a osobností 20. století, které bylo největším průsečíkem univerza hudebních stylů, žánrů a forem v historii, a jež zahájíme Alexandrem Nikolajevičem Skrjabinem, a jazzu věnovaný seriál s názvem Proudy a protiproudy jazzových meandrů, jenž otevře díl Od pramenů do delty třetího proudu aneb hybridní jazzová moderna. Předehra. 
 • V rubrice Knihy a notoviny se v tomto čísle opět můžete seznámit s Novinkami ze zahraniční muzikologické literatury, a to nejen s obecně pojatými prácemi  teoretického zaměření, ale i  s tituly zabývajícími se jednotlivými historickými obdobími až po biografie a analýzy děl konkrétních autorů…
 • I v rubrice Svět hudebních nástrojů otevíráme nový cyklus. Tentokrát ze světa výroby klavírů s názvem Klavírnictví na rozcestí.
 • A v rubrice Revue hudebních nosičů se v lednovém čísle Hudebních rozhledů díky Zbyňku Brabcovi dočtete o  dalších novinkách v oblasti operních nahrávek –tentokrát na CD, a můžete si přečíst i recenze na některá nově vydaná CD.