Ze srpnového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:
- Rozhovor s houslistou Miroslavem Vilímcem – ohlédnutí za jeho dosavadní kariérou, přítomnost i vize do budoucnosti
- Rozhovor se slovenskou sopranistkou Slávkou Zámečníkovou, v současnosti studentkou Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně a zároveň členkou Operního studia Berlínské státní opery pod vedením Daniela Barenboima, která se nedávno dvakrát představila v Praze: na festivalu Pražské jaro v Mahlerově Čtvrté symfonii a v červnu v Massenetově Wertherovi v roli Sophie.
- Rozhovor s Dagmar Peckovou o Hudebním festivalu Zlatá Pecka, jehož leitmotivem bude letos opereta Jacquese Offenbacha Krásná Helena.
- Rozhovor se sopranistkou Martinou Jankovou, která v září již podruhé vystoupí na Festivalu Jarmily Novotné v Litni.
- Z rubriky Události ohlédnutí za Mezinárodním hudebním festivalem Leoše Janáčka (s jeho od letošního roku rozšířenou působností do místa, kde se skladatel narodil – tedy na Hukvaldy), který se nesl podobně jako Pražské jaro nejen ve znamení 100. výročí vzniku republiky, ale také vzpomněl 90. výročí Janáčkova úmrtí.
- Z rubriky Festivaly, koncerty recenze na další letní festivaly – Smetanovu Litomyšl, která v tomto roce pořádala svůj jubilejní, již 60. ročník, MFKH Kutná Hora 2018 jako pokaždé s velice neotřelým programem, mimo jiné realizovaným i klavíristou Lukášem Vondráčkem, festival duchovní hudby Forfest Czech Republic, v němž byl jeden z koncertů věnován výhradně dílům skladatelek, či na Brněnský varhanní festival, kde opět vystoupila i nestárnoucí Alena Veselá, – a dále na jednotlivá vystoupení, mezi nimiž nechyběl např. večer souboru Harmonia Praga v čele s uměleckým vedoucím Miroslavem Vilímcem, Petra Nekorance a dalších pěveckých talentů nebo Ivo Kahánek s Kateřinou Paškovou. Rovněž se ale můžete v této rubrice dočíst vše o letošním ročníku Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec, který se tentokrát nesl ve znamení violoncell.
- V rubrice Horizont v tomto čísle přinášíme ohlédnutí za festivalem Prague Proms, a sice za jeho dvěma koncerty, jež symbolizovala jména Monica Mancini a Chick Corea.
- Z operního žánru, nabídnutého v poslední době na našich scénách, si určitě nenechte ujít recenze na souborem Státní opery nastudovanou Verdiho slavnou operu Nabucco, v níž svěřilo pražské Národní divadlo režii, scénografii a světelný design Josému Curovi, zapomenutou operu Otakara Zicha, nazvanou Vina a nastudovanou s klavírním doprovodem Jiřího Hrubého a Jitky Houfové v úpravě kanadského muzikologa dr. Briana Lockeho jako doplněk konference Divadlo jako syntéza umění: Otakar Zich v kontextu moderní vědy a dnešní potenciál jeho konceptů, či na novou inscenaci Janáčkových Příhod lišky Bystroušky, kterou v režii Jany Andělové-Pletichové a v nastudování dirigenta Marka Šedivého, Barbory Řeřichové jako Bystroušky a Alžběty Vomáčkové jako Zlatohřbítka nabídlo operním fanouškům Slezské divadlo Opava. Kdo má rád balet – i ten si tentokrát přijde na své, a sice ve zhodnoceních dvou inscenací Královského baletu v Londýně, Massenetovy Manon a Čajkovského Labutího jezera, v obou s hvězdným Vadimem Muntagirovem.
- Ze zahraničí jsme v srpnovém čísle vybrali hodnocení premiéry Rossiniho Italky v Alžíru, jejíž hlavní roli v rámci Salcburského svatodušního festivalu nastudovala Cecilia Bartoli, režie se ujalo osvědčené duo Moshe Leiser a Patrice Caurier a dirigentské taktovky se ujal Jean-Christophe Spinosi, dále Saint-Saënsovy opery Samson a Dalila, které s Elinou Garančou a Robertem Alagnou nabídla Vídeňská státní opera, nebo Purcellova Krále Artuše ve švýcarském Grand Théâtre de Genève, které momentálně, tedy v době rekonstrukce, hraje v rozlehlém dřevěném divadle, provizorně postaveném na kopečku nad historickým centrem Ženevy.
- Z rubriky Studie, komentáře si nenechte ujít:
zavedené seriály: Nejvýznamnější zahraniční festivaly, kde se můžete v tomto čísle seznámit s dalšími, tentokrát třemi operními festivaly v Německu s názvy Festival Retz, Schlossfestspiele Langenlois a Festival Styriarte Graz, Portréty velkých klavíristů 20. a 21. století – s portrétem dalšího skvělého klavíristy, devětatřicetiletého Kirilla Gersteina, pocházejícího z Voroněži, který si troufne stejně jako např. jeho krajan Daniil Trifonov zahrát během jednoho vystoupení všech dvanáct Lisztových Transcendentálních etud, Z historie a současnosti muzikálu – tentokrát s podtitulem O prázdninách muzikál žije i vzpomíná, v němž je text rozdělen do dvanácti témat jako např. Muzikálové Kočky osiřely, Londýnským hitům spadne poslední opona, Překvapení amerických cen Tony, Billy Eliot – senzace plzeňské sezony ad., Muzikantské fugy – se zajímavostmi z životních peripetií a „útěků“ jednoho z nejslavnějších královských capellmusicis Jiřího Čarta, houslisty, flétnisty a skladatele, jehož příjmení se objevuje nejméně ve dvaceti osmi variantách, a Celuloidová hudba s názvem Český lev mimo Česko, kde se dočtete o převážně francouzském snímku Edith Piaf a o filmu Tobruk, kde byli autory hudby íránská zpěvačka a skladatelka Sussan Deyhim a americký skladatel Richard Horowitz.
nové seriály: Žánrové obrázky z dějepisu českého jazzu s podtitulem Hudba ztracená, zapomínaná, připomínaná, kdy osmý díl má ryze prázdninový podtitul S kytarou na jazzovém vandru a mimo jiné přináší řadu informací o Miroslavu Kefurtovi, Antonínu Julinovi, Viktoru Klingerovi a Jiřím Jirmalovi, a Sto let s Leonardem Bernsteinem, tentokrát se vše říkajícím názvem Happy Birthday, Lenny!
- V rubrice Knihy a notoviny se v tomto čísle dočtete o korespondenci mezi Bohuslavem Martinů a Miloslavem Burešem, uspořádané pod názvem Milý příteli Bureši / Dear Friend Bureš. Dopisy Bohuslava Martinů Miloslavu Burešovi Vítem Zouharem a Gabrielou Coufalovou.
- V rubrice Svět hudebních nástrojů se v cyklu Z našich houslařských ateliérů – Od dílny k dílně. Návrat k cyklu pohledů do světa houslařského řemesla – setkáme – tentokrát ale pouze prostřednictvím vyprávění jeho žáka Jiřího Pátka – s mistrem houslařem Arpádem Šivákem, který vloni v září, bohužel, teprve ve svých šedesáti letech zemřel.
- A v rubrice Revue hudebních nosičů se v srpnovém čísle Hudebních rozhledů díky Zbyňku Brabcovi seznámíme s dalšími novinkami operních nahrávek na CD, a můžeme si přečíst i recenze na některá nově vydaná CD.