Koncert pro IMPULS vynesl přes 400 000 korun na léčbu duše

Kateřina Bémová a Jana Vojáčková

Přední čeští interpreti Václav Hudeček, Kristina Fialová a Petr Nouzovský za doprovodu Barocco sempre giovane společně vystoupili 20. 4. 2017 pro Nadační fond IMPULS, a podpořili tak nemocné s roztroušenou sklerózou. Jejich koncertní vystoupení v pražském kostele sv. Šimona a Judy přineslo 400 803 Kč. Ty budou věnovány na úhradu každodenní práce psychoterapeutky, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Nadační fond přispívá na psychoterapii v odborném RS centru ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí v Praze 2 již osmým rokem. Tato péče totiž není hrazena z veřejného pojištění. „Naším cílem je podporovat psychoterapii dlouhodobě tak, aby desítky pacientů s roztroušenou sklerózou věděly, že každý den je jim k dispozici odborník, který je provede spletitou cestou depresí a pomůže jim najít cestu,“ uvedla předsedkyně správní rady Nadačního fondu IMPULS Kateřina Bémová a doplnila, že zcela zásadní pro pacienty s roztroušenou sklerózou je udržitelnost a trvalost psychoterapeutické práce.

Společný koncert iniciovala violistka Kristina Fialová. „Mám velikou radost, že mé pozvání na dnešní koncert přijali umělci světového renomé a společně můžeme podpořit Nadační fond IMPULS tak, jak nejlépe umíme – hudbou,“ řekla interpretka během koncertu. Chrámem se rozezněly skladby Mozarta, Vivaldiho, Čajkovského a dalších významných světových skladatelů. Výběr děl byl ovlivněn zajímavým nástrojovým složením houslí, violy a violoncella, které originálním způsobem doprovázel komorní soubor mladých umělců. Večerem lehce a svižně provedl herec Jan Čenský, který svými milými slovy dokonale dotvořil dech beroucí atmosféru koncertního vystoupení.

Součástí koncertu byla prodejní výstava fotografií studentů Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Panské, která společně s charitativním stánkem Nadačního fondu IMPULS přispěla k výtěžku večera.

O tom, že se večer líbil, svědčí i odezvy, které stále přicházejí:

„… protože já si chvílemi při hudbě plula ve fantazii, defilovaly přede mnou osudy řady pacientů, které jsem měla možnost poznat, vzpomínky na řadu dojemných setkání. Bylo to úžasné, shoduji se na tom i s dalšími. Jak Vy dovedete ty osoby propojovat, motivovat ke konání toho nejlepšího, co v nich je…“

O Nadačním fondu IMPULS

Za 17 let své existence Nadační fond IMPULS rozdělil více než 26 miliónů korun ve prospěch nemocných s roztroušenou sklerózou mozkomíšní (RS). Další finance putují na celorepublikové osvětové, vzdělávací a cvičební projekty pro pacienty s touto diagnózou, mezi které patří jediný registr pacientů s RS ReMuS, maraton MaRS, Potkalo se tělo s duší a další. Jedním ze zdrojů peněz je každoročně benefiční koncert, jehož hlavním mediálním partnerem je Rádio Impuls a generálním partnerem společnost Unimex Group, která letos přispěla částkou 350 tisíc korun. Více o nadačním fondu na www.nfimpuls.cz.

O benefičních Koncertech pro IMPULS

Projekt benefičních „Koncertů pro IMPULS“ začal v roce 2005. Každoroční hudební setkání se stalo symbolickým poděkováním podporovatelům Nadačního fondu IMPULS a zároveň úspěšnou dobročinnou akcí. Z vybraných peněz nadační fond v minulosti financoval například nákup vybavení, rehabilitační programy pro pacienty ve specializovaných RS centrech či odbornou psychoterapii.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro tuto nemoc je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je obtížná. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9000 nemocných s roztroušenou sklerózou.

Na celém světě trpí touto nemocí 2,5 miliónu lidí, v Česku se odhaduje počet pacientů na 23 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D.