Srdečná atmosféra, „srdeční“ záležitost

Jeseník, Kaple

Jarmila Pohlová

Dne 30. 9. se v jesenické Kapli uskutečnil další z komponovaných večerů hudby a laskavého slova, který v těchto prostorách již má svou tradici. A protože je to dobrá tradice, získává si tento typ pořadů stále více příznivců, což se projevilo i na vysoké návštěvnosti. Kapacita Kaple málem nestačila zájmu těch, kteří chtěli být „u toho“. Na tom má ovšem zásluhu i výběr hostů, které se pořadateli pro tento večer podařilo získat. Vzhledem k jejich pracovní vytíženosti je to malý zázrak, že si udělali čas a z „dalek“ Prahy přijeli do „dalekého“ Jeseníku. Obecenstvo je nadšeně uvítalo a všichni dohromady vytvořili hřejivou, srdečnou atmosféru tohoto večera.

Srdce v něm ale hrálo roli nejen jako symbol lásky a emocí. Ty jsou v životě moc důležité, ale úplně nejdůležitější je lidský život sám, a ten jak, známo, bez srdce v tom původním slova smyslu, jako tělesného orgánu, nemůže existovat. A ne každý má to štěstí, že má „srdce jako zvon“. Pak nastupují lékaři, v krajním případě chirurgové. A ten nejznámější, kardiochirurg Jan Pirk, si našel čas přijet do Jeseníku pobesedovat na jmenovaný večer navzdory tomu, že ještě v poledne operoval.

zaverecny-koncert-cyklu-lejska_vdk7452-jpg-zaverecne-foto
Účastníci koncertu (uprostřed s Věrou Lejskovou), který uzavřel desetiletý Lejskův cyklus

Na zajímavé, zvídavé a vhodně volené otázky, které kladl moderátor Českého rozhlasu Dvojky, další z vzácných hostů večera, Jiří Holoubek, odpovídal pan profesor s přehledem, srozumitelně, s šarmem sobě vlastním i s humorem. A netýkaly se jen lékařské problematiky – pan profesor se nevyhýbal žádnému tématu, o něž měli posluchači zájem, byl otevřený a upřímný a všechny si tím získal. Ostatně o něm je známo, že miluje hory a běhání po nich, dokonce je propagátorem nového sportu, tzv. nordic runningu, tj. běhání s holemi, které jen připomínají ty běžecké, ale jsou specifické. Takže třeba po této návštěvě našeho kraje se pan profesor Pirk, kromě milovaných Krkonoš, vypráví někdy i do Jeseníků.

Dalším překvapením večera, a tím se dostáváme k hudební složce pořadu, byl tzv. „utajený“ host, kterého mělo obecenstvo poznat podle moderátorem zadaných indícií. Vítěz pak měl privilegium si se všemi hosty pobesedovat a blíže je poznat na společné večeři. Povedlo se, jak by ne, někdejší ředitelka jesenické ZUŠ bezpečně poznala mediálně méně známého, ale mistrovskou hrou na violoncello proslaveného Petra Šporcla, bratra houslisty Pavla Šporcla.

Zásluhou pořadatele je, že uvádí v život spojení profesionálů s žáky ZUŠ. Pro všechny příští koncerty se tato idea odrazí i v projektu Hvězdy a hvězdičky, nad kterým převzala patronát přední mezzosopranistka a sólistka Zlaté kapličky Michaela Kapustová. Tentokrát byli místními hvězdami večera členové Ukulelebandu pod vedením Václava Dvořáka ml. I oni mají nemalou zásluhu na radostné atmosféře pořadu, v němž „srdce“ hrálo jednu z hlavních rolí.

A srdce pro dobrou věc otevřené mají také média, ale hlavně generální ředitel Fenix Group a. s Cyril Svozil, bez něhož by se takto orientovaná kulturní činnost, navíc s dobrovolným vstupným, nemohla realizovat. Srdečné díky!