Klání o titul Pianista roku 2016 začne již 7. února

V Pianistovi roku se bude na co těšit 

Neveřejným výběrovým kolem začal již čtvrtý ročník Pianisty roku, soutěže, která si dala za cíl propagovat živou hudbu nejen v kavárnách a restauracích. Z více než dvou desítek přihlášených vybrala odborná porota ve složení Petr Malásek, Jitka Fowler Fraňková a Rosťa Čapek patnáct soutěžících, kteří v pěti veřejných kolech předvedou, jak s pianem dokáží zaujmout sál. První čtyři kola proběhnou tradičně ve velkém sále hotelu Boscolo Prague (7. a 21. února, 6. a 20. března) finále se ale letos poprvé uskuteční v Sukově sále pražského Rudolfina 3. dubna.

Podle porotců se ve čtvrtém ročníku Pianisty sešli mimořádně silní soutěžící, takže můžeme očekávat opravdu zajímavé výkony. I pozadí jednotlivých soutěžících bude zajímavé, o titul Pianisty roku se letos mimo jiné uchází soukromý varhaník a restaurátor varhan nebo rodáci z Mongolska či Jihoafrické republiky. Porotci je i letos vyzývají k co největší kreativitě. Základem je samozřejmě to, jak dobře dokáží ovládnout klavír, ale hravosti se meze nekladou – mohou klidně i zpívat nebo tančit.

Jako každý rok, i letos diváci kromě soutěžících uvidí i vzácné hosty. V prvním veřejném kole, které se bude konat v neděli 7. února, to bude zpívající bubenice, klavíristka, básnířka a výtvarnice Pavla Táboříková. Jako další hosté se představí Jiří Suchý, již tradiční host, Dáša Zázvůrková, nebo třeba koncertní klavírista Ivo Kahánek.

Soutěž Pianista roku letos také poprvé získala záštitu Senátu České republiky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Z každé prodané vstupenky letos 50 Kč získá nadace Konto Bariéry, které z výtěžku bude sponzorovat nákup hudebního nástroje pro handicapované muzikanty.

Více informací o soutěži na www.pianist.cz

Yporota
Porota soutěže Pianista roku: zprava Petr Malásek, Jitka Fowler-Fraňková a Rostislav Čapek Foto archiv

Základní informace o soutěži 

Oblíbená soutěž Pianista roku má kořeny v Maďarsku, kde se první ročník soutěže konal ve vyhlášené kavárně New York Café v Budapešti v roce 2012 v hotelu Boscolo Budapest. Karel Ziegler, Food & Beverage Director hotelu Boscolo Prague tuto myšlenku přenesl i do pražské pobočky New York Café a pro její uskutečnění se spojil s největším evropským výrobcem klavírů a pianin, společností PETROF. První ročník soutěže Pianista roku se konal v únoru – březnu 2013.

Porota soutěže zasedne ve stejném obsazení jako v předchozích letech: Petr Malásek – uznávaný klavírista, skladatel, aranžér, producent, Jitka Fowler Fraňková – vyhledávaná koncertní klavíristka a pedagožka, a Rostislav Čapek – světoznámý výrobce strunných nástrojů a pořadatel koncertů akustické hudby.

Díky společnosti PETROF si soutěžící opět zahrají na klavír PETROF P 210 Pasat. Jedná se o nejoblíbenější model z mistrovské řady s jasným a zpěvným tónem, který svými zvukovými parametry zastíní i mnohé klavíry větších rozměrů. Ve finále se soutěžící mohou těšit na mistrovský klavír ANT. PETROF AP 275, nesoucí jméno po zakladateli firmy a stejné označení jako první nástroje, které z této mistrovské dílny vyšly.

K soutěžním večerům patří i atmosféra kulturního salonu, kde mají diváci přímý kontakt se soutěžícími, porotou, i mezi sebou. New York Café přispívá k atmosféře nejen luxusními prostory, ale hlavně i gurmánským zážitkem. Součástí vstupného na veřejná soutěžní kola je exkluzivní večeře v bufetovém stylu, která představí to nejlepší z kuchyně New York Café. Během každého večera proběhne i divácká soutěž s atraktivními cenami od našich partnerů, např. společnosti Merlot d’Or, dovozce exkluzivních francouzských vín či hotelu Boscolo Prague.

Hlavní cenou je finanční výhra v hodnotě 30 000 Kč od společnosti PETROF a zajištění veřejných vystoupení. Sdružení malých a středních podnikatelů ve Vietnamu VINAMSE věnuje vítězi dvě letenky do Vietnamu s možností vystoupení na zajímavých místech. Již druhým rokem vítěz také získá originální skleněnou plastiku, letos to bude umělecké dílo od Petra Kuchty z Lindavské sklárny. Další ceny zahrnují například víkendový pobyt v Boscolo Residence Budapest s dopravou a večeří v Budapešti, pobyt v hotelu Boscolo Prague, poukaz do lázní Boscolo Spa v Praze či dárkový koš od společnosti Merlot d‘Or.

Soutěž letos také podpoří Rádio Classic, Rádio Blaník a časopis  Hudební rozhledy.

Vážím si toho, že můžeme být partnery této skvělé soutěže. Je zajímavé sledovat, jak se celá soutěž vyvíjí.  Moc se těším na překvapení, které přinese další ročník a zvláště pak na atmosféru v našem svatostánku hudby Rudolfina, kde se bude odehrávat finálové kolo!  Zuzana Ceralová Petrofová

New York Café tradičně podporuje živou hudbu, která v naší kavárně zní již od brzkého rána. Chceme podpořit kulturní život v Praze a jsme hrdi na to, že naše kavárna je místem protkávání různých hudebních žánrů. Těším se na další ročník soutěže a její talenty a jako obvykle i na vynikající kulinářský zážitek připravený naším týmem, říká Karel Ziegler, F&B Director hotelu Boscolo Prague.

Pianista roku je soutěž podle mého gusta. Soutěžící musí podat brilantní výkon, zaujmou publikum a prokázat stylovou pohotovost, přirozenou muzikálnost a ještě něco navíc… říkejme tomu třeba ten pověstný x-faktor.  Zkrátka to všechno, proč má smysl se zabývat něčím tak krásným a těžkým, jako je hra na hudební nástroj. Všichni mají můj obdiv a držím jim palce! vzkazuje Petr Malásek.

Veškeré informace o soutěži včetně pravidel a registračního formuláře pro soutěžící zájemci naleznou na stránkách www.pianist.cz a na Facebookových stránkách soutěže www.facebook.com/pianistaroku.


 

PIANISTA 2016 STRUČNĚ:

Kde: New York Café – Prague, hotel Boscolo Prague, Senovážné náměstí 13, Praha 1, finále v Sukově síni v Rudolfinu

Kdy: 7. a 21. února., 6. a 20. března, finále 3. dubna 2016 vždy od 18:00 do cca 22:00

Porota: Petr Malásek, Jitka Fowler Fraňková, Rostislav Čapek  (a jako překvapení čestní porotci v podobě zajímavých osobností českého hudebního světa)

Moderátor: Vladimír Kroc

Vstupné na veřejná kola: 650 Kč, v ceně je večeře bufetovým stylem a sklenka sektu na uvítanou, 950 Kč finále


 

New York Café – Prague je pražskou pobočkou slavného New York Café v Budapešti. Kavárna se nachází v prostoru novorenesančního lobby hotelu Boscolo Prague. V životě kavárny hraje důležitou roli kultura – návštěvníci si mohou vychutnat své oblíbené jídlo během pravidelných literárních, hudebních či jiných uměleckých akcí.

Společnost PETROF která v roce 2014 oslavila 150 let výročí od svého založení, je největším výrobcem klavírů a pianin v Evropě. Nástroje značky PETROF přinášejí potěšení nejen mistrovským interpretům, skladatelům, studentům a jejich učitelům, ale svým romantickým kultivovaným tónem pak především rozechvívají srdce tisícům milovníků hudby na celém světě.

Více informací:

Lenka Jurášková, PR & Marketing Communications Consultant
info@pianist.cz
Markéta Hermannová
Propagace, PETROF
propagace@petrof.cz

www.pianist.cz

www.petrof.cz

www.facebook/pianistaroku