Amadeus 2017

Brno, Základní umělecká škola Fr. Jílka a na Veveří

David Mareček

 

Letošní Amadeus byl v jedné věci jiný, než předchozí ročníky. Poprvé převážili zahraniční porotci nad těmi českými. Spolu s Janem Jiraským jsme, řečeno sportovním jazykem, hájili české barvy a našimi kolegy byli Olga Kern z Ruska, Christiana Perai z Rakouska a Ital Marco Fatichenti, který vyučuje na londýnské King’s College. Všichni jsme byli dílem zvědaví a dílem nesví, jak se to projeví v práci poroty a především ve výsledcích soutěže.

Na seznámení nebylo mnoho času, protože jsme měli ve dvou dnech vyslechnout bezmála osmdesát soutěžících. Naše obavy se rozplynuly hned po skončení první kategorie. Práce šla hladce a bez velkých diskuzí, stejně jako v předchozích letech. A především ukázala kvalitu české klavírní školy. Vždyť ve čtyřech z šesti kategorií získali první ceny mladí čeští pianisté a rovněž absolutní vítěz soutěže je z České republiky. Amadeus se po čtyřiadvaceti letech může právem počítat mezi významné mezinárodní soutěže. Mezi oceněnými najdeme pianisty z bývalého východního bloku, ale také z Německa, Rakouska, Itálie a dokonce z Izraele. O to cennější je úspěch českých učitelů a jejich svěřenců. Kromě faktu, že se čeští muzikanti ve světové konkurenci neztratí, přinesla soutěž ještě dvě dobré zprávy. Tou první je zjištění, že organizátoři z brněnských ZUŠ Fr. Jílka a ZUŠ Veveří dokázali postavit tým, který si nezadá s profesionální koncertní agenturou. Rozvrh soutěže fungoval přesně, problémy se řešily bleskově a především zahraniční účastníci žasli nad krásou prostředí i zázemím, které Amadeus poskytuje. A druhou dobrou zprávou je zájem komunálních politiků. Pro Brno a Jihomoravský kraj je Amadeus stěžejní uměleckou přehlídkou, což oceňují finanční podporou i aktivní účastí svých představitelů na závěrečném ceremoniálu. Tohle spojení kultury, školství a mezinárodní spolupráce zkrátka funguje a prospívá všem, kteří se na něm podílejí.

Úvodní foto: Absolutní vítěz soutěže Jan Schulmeister se členkou poroty Olgou Kern, jež mu předala cenu spojenou s finanční odměnou nadace Aspiration, kterou založila v Moskvě se svým bratrem na podporu mladých klavíristů.  Foto archiv