O Hudebních rozhledech

Časopis Hudební rozhledy je v současnosti nejstarším kontinuálně vydávaným periodikem v České republice. Jeho historie od roku 1948 je zrcadlem, svědkem a v některých obdobích i spolutvůrcem našeho kulturního, hudebního, společenského i politického vývoje a života. Takřka nenahraditelným pramenem se Hudební rozhledy stávají při studiu hudební historie druhé poloviny dvacátého století. 

Pokračování textu O Hudebních rozhledech

UPOUTÁVKA NA ZÁŘIJOVÉ ČÍSLO

Ze zářijového čísla časopisu Hudební rozhledy vybíráme:

  • Rozhovor s harfistkou, úspěšnou sólistkou, pedagožkou i členkou České filharmonie, Janou Bouškovou

  • Rozhovor s novým ředitelem Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jakubem Čížkem o koncepci tohoto významného českého tělesa na příštích pět let

  • Z rubriky Události zhodnocení průběhu dvou již etablovaných hudebních přehlídek, konaných v Čechách a na Moravě, Festivalu komorní hudby Český Krumlov a Janáček a Luhačovice, z nichž ten první oslavil v letošním roce 30. výročí své existence a ten druhý čtvrt století

  • Z rubriky Festivaly, koncerty především průřez oblíbeným festivalem Prague Proms, který doplňují recenze jednotlivých koncertů, jako např. v pražském Obecním domě uvedené světové premiéry Svatojánských vigilií Jiřího Pavlici či v ostravském Gongu vystoupení světových pěveckých hvězd, Piotra Beczały a Sonyi Yonchevy
  • V rubrice Horizont tentokrát se tentokrát podíváme na proslulý Mezinárodní filmový festival do Karlových Varů, mezi jehož slavnými zahraničními hosty se letos objevil např. i Jean Reno
  • Z operních představení, realizovaných na našich scénách, bychom rádi upozornili na premiéru Straussovy opery Elektra, uvedenou ve Státní opeře v Praze, Massenetovu Thaïs, nastudovanou ansámblem libereckého Divadla F. X. Šaldy a z oblasti baletní produkce na milovníky tohoto žánru vyhledávaný festival Tanec Praha 2016

  • Ze zahraničí najdete v zářijovém čísle časopisu Hudební rozhledy zhodnocení Mezinárodního hudebního festivalu v Postupimi a festivalu komorní hudby v německém Heimbachu, nazvaném Spannungen, ohlédnutí za jubillejním 50. ročníkem veletrhu MIDEM v Cannes a recenzi na Halévyho Židovku v Bavorské státní opeře v Mnichově, uvedenou na zahájení zdejších Slavnostních operních her v nastudování vynikajícího francouzského dirigenta Bertranda de Billyho a v režii Španěla Calixta Bieita. Hlavních rolí se v inscenaci zhostili skvělá polská sopranistka Aleksandra Kurzak a tenoristé Roberto Alagna a John Osborne.

  • Z rubriky Studie, komentáře si nenechte ujít:

Pokračování textu UPOUTÁVKA NA ZÁŘIJOVÉ ČÍSLO

Lipník po šesté

Přívětivé město Lipník nad Bečvou přivítalo již po šesté ve dnech 12. – 14. 5. klavírní dua ve věku do 19 let v rámci soutěže Dvořákův Lipník. Soutěž, kterou před 15 lety založily pedagožky lipnické ZUŠ a členky klavírního dua, Leona Zezulová a Dana Zeinerová, se stala jednou z nejvyhledávanějších soutěží tohoto oboru, což dokazuje neklesající zájem účastníků z celé naší republiky.

Pokračování textu Lipník po šesté

Návrat Váši Příhody do jeho rodných Vodňan

Dne 26. 6. 2016 ve 13 hodin se konal pietní akt, při kterém byly uloženy ostatky legendárního českého houslového virtuosa Váši Příhody do nového hrobu na hřbitově u sv. Vojtěcha ve Vodňanech. Mistr Příhoda spolu s manželkou Helenou a synem Giovannim byli exhumováni z původního hrobu z vídeňského hřbitova Hietzing v úterý 21. června. Tento hrob byl před třemi roky určen ke zrušení, ale díky aktivitě Institutu Váši Příhody se tomu tak nestalo. Hrob Příhodovy rodiny je v péči jeho rodného města Vodňany.

Pokračování textu Návrat Váši Příhody do jeho rodných Vodňan

Receptem Aleny Veselé na dlouhověkost je hra na varhany

Tajemství dlouhověkosti hledají lidé od pradávna a každý přísahá na něco jiného. Profesorka varhanní hry a nedávná rektorka brněnské JAMU Alena Veselá má jasno. Nesmí se duševně ustrnout, musí se hledat stále nové cesty a nová řešení problémů a zůstat optimistou. A hlavně nepřestat hrát. A vychází jí to.

Pokračování textu Receptem Aleny Veselé na dlouhověkost je hra na varhany

Tóny violy na zámku v Dobřichovicích

V majestátném poklidu dobřichovického zámku se ve dnech 21.–29. 7. 2016 již tradičně rozezněly violy účastníků 16. ročníku mistrovských kurzů vedených profesorem Pražské konzervatoře Karlem Doležalem. Vedle výuky sólové hry měli studující také možnost pracovat v komorních souborech a navštívit též zajímavé koncerty.

Pokračování textu Tóny violy na zámku v Dobřichovicích

Jiří Menzel – operní režisér

REŽIE A VÝTVARNÁ STRÁNKA MÁ HUDBĚ POMÁHAT, NE JI ZASTIŇOVAT

Oscarový režisér Jiří Menzel je držitelem řady prestižních ocenění. Jeho filmy si oblíbili lidé všech generací v různých zemích světa. O svém životě a filmové i činoherní tvorbě píše otevřeně v knize Rozmarná léta. Opera je jeho výzva.

Pokračování textu Jiří Menzel – operní režisér

Červencový nej zážitek bez propadáku

Jakkoli se naše stálé operní soubory – s výjimkou budějovického – odebraly na prázdniny, je pro červencová „nej“ z čeho vybírat. Sezona budějovické opery totiž zahrnuje i letní měsíce, kdy se stěhuje do Českého Krumlova na Otáčivé hlediště, která je pobočnou scénou tohoto divadla. Operní premiérou letošního programu tohoto unikátního divadelního prostoru byly Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. Začátek prázdnin však už tradičně, letos po dvanácté, patří i Hudebnímu festivalu Znojmo s jeho elánem uvádět původní festivalové operní produkce. Letošní Don Giovanni s Adamem Plachetkou v titulní roli připomněl, že právě na znojemském festivalu před deseti lety jmenovaný basbarytonista zpíval titulní roli v této Mozartově opeře vůbec poprvé, než s ní (vedle Masetta) prorazil ve Vídeňské státní opeře, Deutsche Oper Berlin, Slovenském národném divadle a než ho MET pro následující sezonu obsadila do Leporella včetně představení, které bude přenášeno do kin.

Pokračování textu Červencový nej zážitek bez propadáku

„Normalizační“ a židovské stopy jazzu

U příležitosti 30. výročí dovršené likvidace Jazzové sekce Svazu hudebníků v září 1986, vznikla putovní výstava o činnosti této dobrovolné organizace muzikantů profesionálů, amatérů a jazzofilů. Autory jsou bývalí aktivisté, kteří se rozhodli z vlastních archivů připomenout rozsáhlou pozapomínanou činnost JS mladším ročníkům. Od lednové pražské premiéry putuje po místech, kdekoli organizátoři projeví zájem. Vernisáž výstavy bývá spojena s besedou s pamětníky bývalé JS, což se před zaplněným sálem Židovského domu odehrálo také během 24. ročníku víceoborového kulturního festivalu v Boskovicích, konaného 7.–10.7. pod hlavičkou zakladatele – kulturního sdružení UNIJAZZ.

Pokračování textu „Normalizační“ a židovské stopy jazzu

Olga Šroubková – Rozhovor

Nerozlišuji soutěžní a nesoutěžní kus, vždy je potřeba hrát co nejlépe 

Anna Matoušková

Nadace Bohuslava Martinů vyhlašuje na 25.–27. listopadu již 21. ročník interpretační soutěže. Proto jsem oslovila její úspěšnou laureátku, českou houslistku Olgu Šroubkovou, která v ní v roce 2013 získala první cenu a titul absolutní vítězky. Jak se daří dívce, která se již v jedenadvaceti letech dostala do finále konkurzu na post koncertní mistryně České filharmonie a díky tomu měla možnost na této prestižní pozici několikrát hostovat?

Pokračování textu Olga Šroubková – Rozhovor