Absolutním vítězem mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga 2019 se stal patnáctiletý klavírista Jan Čmejla.

Patnáctiletý klavírista Jan Čmejla se stal absolutním vítězem 53. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga pořádané Českým rozhlasem. Mladý talentovaný student Pražské konzervatoře má za sebou debut s Filharmonií Brno, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a na jaře se představí publiku v USA.

 

Ve dnech 8. a 9. února 2019 se konala mezinárodní rozhlasová soutěž Concertino Praga, které se úspěšně zúčastnil patnáctiletý klavírista Jan Čmejla, který obstál v silné mezinárodní konkurenci a získal titul absolutního vítěze 53. ročníku soutěže. Rozhodla o tom mezinárodní odborná porota ve složení: Doris Blaich (producentka německého veřejného rozhlasu SWR2), Michael Frischenschlager (housle, Rakousko), Holger Hettinger (vedoucí hudby v Deutschlandfunk Kultur v Berlíně), Lydie Härtelová (harfa), Lukáš Klánský (klavír), Tomáš Strašil (violoncello) a Marek Valášek (sbormistr a dirigent). Porota hodnotila 31 nahrávek z 12 zemí.

Úspěch v této soutěži rozhodně nepatří k prvním oceněním tohoto nadějného mladého klavíristy. Jan Čmejla je laureátem řady mezinárodních soutěží, mezi nimiž jmenujme např. Chopin for the Youngest (2015), Mezinárodní Novákova klavírní soutěž (2015), Mladý klavír Pražské konzervatoře (2015), Mezinárodní klavírní soutěž Petera Toperczera Košice (2017), Beethovenovy Teplice (2018), Mezinárodní soutěž Virtuosi per musica di pianoforte (2018) aj. Je také držitelem prestižního ocenění Zlatý oříšek (2013) udělovaného nejtalentovanějším dětem České republiky a ocenění Kern Foundation Prize vynikající ruské pianistky Olgy Kern.

Koncert vítězů Concertino Praga se uskuteční ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v neděli 9. června 2019. Na koncert naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga konaný od 10. do 16. června, v rámci něhož laureáti vystoupí v Českém Krumlově, Třeboni, Jindřichově Hradci a Bechyni. Kromě zmiňovaných koncertů v České republice se Jan Čmejla představí se svým recitálovým programem na koncertním vystoupení v New Yorku a Washingtonu v březnu 2019.