Musica Orbis 2019: mladé talenty z celého světa opět v Praze!

 

Mezinárodní koncertní cyklus Musica Orbis představí v Praze již posedmé prestižní mládežnické orchestry z celého světa, letos z Japonska, USA, Velké Británie, České republiky a ze Slovenska. Zazní jak skladby předních světových autorů, tak japonská hudba i díla českých a slovenských soudobých skladatelů. Dramaturgie tak bude také dozvukem oslav 100. výročí založení Československa. Především však je cyklus plejádou mladých talentů napříč kontinenty v předních pražských koncertních sálech.

Letošní sedmý ročník zahájí v březnu hned dva japonské orchestry z Kyota. Doshisha University Orchestra (4. 3. 2019, Smetanova síň Obecního domu) patří mezi nejprestižnější mládežnické orchestry v Japonsku. První koncert tohoto tělesa se uskutečnil v roce 1925, do České republiky zavítá již potřetí. Z Japonska přiletí také Kyoto New Festival Orchestra (29. 3., Smetanova síň Obecního domu), který mimo jiné provede skladbu japonského autora Yoichi Togawy komponovanou přímo pro tento orchestr. Jejich pražský koncert nebude mít pouze kulturní rozměr, orchestr jej věnuje obnově škod po posledním zemětřesení v Japonsku.

Třetí koncert cyklu bude patřit hned dvěma orchestrům současně, Denver Young Artists Orchestra, který je nositelem prestižního ocenění The American Prize za provádění amerických děl, a Smyčcovému orchestru Pražské konzervatoře (11. 6., Dvořákova síň Rudolfina). Oba orchestry vystoupí samostatně, ale posluchači se mohou těšit na společné provedení skladeb autorů propojujících oba národy: A. Dvořáka a G. Gershwina. Studenty z Pražské konzervatoře bude dirigovat Chuhei Iwasaki, mladý dirigent japonského původu, který se představil již s většinou předních českých orchestrů a v roce 2018 debutoval na MHF Pražské jaro.

Čtvrtý večer cyklu uvede americký orchestr New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra (20. 6., Dvořákova síň Rudolfina), který tvoří vybraní studenti této prestižní konzervatoře v Bostonu. Orchestr se do Prahy vrací po sedmi letech s náročnou dramaturgií. Pod taktovkou Davida Loebela zazní Mahlerova symfonická báseň Totenfeier a Pátá symfonie D. Šostakoviče.

I následující koncert cyklu bude patřit americkým interpretům, tentokrát souboru Marin Symphony Youth Orchestra z Kalifornie, kte vystoupí 23. 6. v kostele sv. Šimona a Judy.

Předposlední koncert cyklu v sobě ponese dozvuky oslav 100. výročí založení Československa.

Slovenský mládežnický orchestr, který byl založen teprve přede dvěma lety a tvoří ho studenti konzervatoří a hudebních Akademií z celého Slovenska, provede mimo jiné i díla současných českých a slovenských autorů se sólisty z obou zemí (26. 7., kostel sv. Šimona a Judy) a to pod vedením australského dirigenta Benjamina Bayla, který je renomovanou osobností zejména ve světě barokní hudby.

Závěr cyklu pak bude patřit London Schools Symphony Orchestra z Británie, kteří se představí 29. 7. 2019 ve Smetanově síni Obecního domu. S tímto oceňovaným orchestrem mladých hostovali přední dirigenti jako Simon Rattle nebo Colin Davis. V Praze provedou pod vedením uměleckého ředitele a dirigenta i díla A. Dvořáka a L. Janáčka.

Koncertní cyklus Musica Orbis se i letos koná pod záštitou hl. m. Prahy, nad koncerty amerických orchestrů převzalo záštitu také Velvyslanectví USA. Cyklus kromě vysoké interpretační úrovně a nadšení mladých hudebníků z celého světa připomíná dnes stále důležitější myšlenku dialogu mezi národy a kulturami prostřednictvím umění.

Koncertní agentura The Prague Concert Company představuje posluchačům zahraniční amatérské hudební soubory již 25 let a ty nejzajímavější z nich soustředila pod křídla koncertního cyklu Musica Orbis. Společným jmenovatelem všech koncertů cyklu je i přes mladý věk interpretů vysoká hráčská úroveň, nadšení z hudby a zajímavá dramaturgie. Začátkem léta 2019 se pod značkou Musica Orbis představí také nový mezinárodní festival pěveckých sborů „Musica Orbis Choir Festival“.

Více informací najdete na www.musicaorbis.cz.

Agentura The Prague Concert Co. se zaměřuje na přípravu a realizaci koncertních turné v oblasti střední a východní Evropy. Byla založena v roce 1994, letos tedy oslaví již 25 let své existence. Svoji reputaci si vybudovala zejména na základě spolupráce s předními studentskými orchestry ze zahraničí. Zakladatelem a majitelem agentury je John Tregellas, Angličan s hlubokými znalostmi středoevropské kultury a místního života Agentura působí také v Bratislavě, Budapešti a Berlíně.

Musica Orbis 2019

7. ročník mezinárodního koncertního cyklu

4. 3. 2019 | Smetanova síň Obecního domu

Doshisha University Orchestra (J)

Dirigent: Hikaru Ebihara

J. Brahms: Akademická slavnostní předehra c moll, op. 80

I. Dan: Symfonie č. 1 A

A. Dvořák: Symfonie č. 9 e moll, „Novosvětská“, op. 95

 

29. 3. | Smetanova síň Obecního domu

Kyoto New Festival Orchestra (J)

Dirigent: Atsushi Yuasa

F. Liszt: Klavírní koncert č. 1, S.124/R.455

Klavír: Tasuku Shiomi

Y. Togawa: Kagami-nagi“ pro trubku a orchestr (2018)

(skladba vytvořená na objednávku orchestru k připomínce obnov po zemětřesení v Japonsku)

Trubka: Genzo Kitamura

G. Mahler: Symfonie č. 4

Soprán: Yoko Kodama

 

11. 6. | Dvořákova síň Rudolfina

Denver Young Artists Orchestra (USA)

Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře

Dirigenti: Wes Kenney, Chuhei Iwasaki

L. Bernstein: Candide, předehra

S. Prokofiev: Symfonie č. 5

A. Dvořák: Karneval, koncertní předehra, op. 92

 

20. 6. | Dvořákova síň Rudolfina

New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra (USA)

Dirigent: David Loebel

L. van Beethoven: Symfonie č. 5

L. Bernstein: Fancy Free, tři taneční variace

G. Mahler: Totenfeier

D. Šostakovič: Symfonie č. 5

 

23. 6. | kostel sv. Šimona a Judy

Marin Symphony Youth Orchestra (USA)

Dirigentka: Ann Krinitsky

L. Wallace: Freedom March

B. Smetana: Vltava

J. Brahms: Uherské tance č. 1, 5, 6 a 10

G. Bizet: Arlésanka, suita č. 1

G. Gershwin: Američan v Paříži

A. Dvořák – Slovanský tanec č. 8, op. 46

26. 7. | kostel sv. Šimona a Judy

Slovenský mládežnický orchestr (SK)

Dirigent: Benjamin Bayl

D. Milhaud: Vůl na střeše

O. Kukal: Clarinettino pro klarinet a smyčcový orchestr

Ľ. Čekovská: Koncert pro klavír a orchestr

L. van Beethoven: Symfonie č. 2

 

29. 7. | Smetanova síň, Obecní dům

London Schools Symphony Orchestra (GB)

Dirigent: Peter Ash

B. Britten: Sinfonia da Requiem

A. Dvořák: Scherzo Capriccioso

L. Janáček: Taras Bulba

E. Alberga: Dances from Snow White