Slavný britský popový zpěvák, skladatel a klavírista Elton John, držitel cen Grammy i Oscara, v Praze exceloval na světovém turné

Markéta Jůzová

Praha

Nositel Řádu britského impéria sir Elton John patří k nejúspěšnějším sólovým umělcům historie populární hudby. Do naší metropole zavítal koncertně po třech letech, kdy v roce 2013 v pražské O2 aréně představil své album The Diving Board. Letos rozjel světové turné se svým nejnovějším studiovým albem Wonderful Crazy Night a stejný areál 26. listopadu 2016 ve svých devětašedesáti letech opět vyprodal. Se svou komorní doprovodnou kapelou představil program největších hitů své umělecké dráhy.

photo_wonderful_300cmyk-3
Elton John Foto archiv

Strhující koncertní úspěchy provázejí jeho dlouholetou hudební kariéru v mnoha zemích světa. Skvělými nahrávkami písní a svých skladeb s nabídkou více než třiceti alb si Elton John získal srdce mnoha fanoušků. Mimořádně zasáhl i do filmového průmyslu. Svou extravagancí a občasnými kontroverzními výstupy vzbudil pozornost lidí širokého společenského spektra. Velmi významné jsou jeho charitativní a nadační projekty, za které získal uznání od britské královny Alžběty II.

Britský pohled prestižní stanice BBC na jeho uměleckou dráhu a rozhovor s legendárním hudebníkem http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-24793858

Mnoho prestižních ocenění získal sir Elton John ve Velké Británii a ve Spojených státech amerických. Ve své vzácné kolekci má z USA např. filmovou a televizní cenu Zlatý glóbus, udělovanou Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu nebo divadelní Cenu Tony. Vstoupil nejen do Rokenrolové síně slávy, ale stal se držitelem pěti cen Grammy v různých hudebních kategoriích, k nimž obdržel na slavnostním ceremoniálu při udílení nejprestižnějších hudebních cen světa Grammy Awards ve Staples Center Los Angeles v roce 1999 cenu Legenda. Nejvyšší ocenění získal i cenou Disney Legends Award.

Do Prahy zavítal o víkendu v úžasné profesní kondici a zdá se, že svou výstřední image již zanechal v hloubce své minulosti. Připomeňte si krátce, jak se od počátku sedmdesátých let 20. století groteskně s osobitým humorem stylizoval do různých figur nebo slavných hudebních osobností.

Stylizace na koncertním pódiu 1971, Elton John jak Wolfgang Amadeus Mozart https://www.youtube.com/watch?v=Blu4iiwx_oc

1980, Elton John jak Kačer Donald

Sir Elton John přivítal návštěvníky na své letošní Wonderful Crazy Night Tour v O2 aréně ve slavnostním černém obleku zdobeném červenými výškami se zářivými flitry a koncert zahájil přesně ve 20.00 hod. za koncertním křídlem japonské značky Yamaha. V jeho komorní doprovodné kapele s pěti hudebníky hráli i jeho dlouholetí kolegové, kytarista Davey Johnstone a bubeník Nigel Olsson, kteří v bandu příležitostně zpívají i vokály. Vybrané songy byly za muzikanty obohaceny velkoplošnou projekcí.

Program složený z velkých hitů kariéry pěvce, skladatele a klavíristy Eltona Johna byl strhující. Je obdivuhodné, kolik energie má ve svém věku i s ohledem na množství koncertů v rámci světového turné. Stále disponuje krásnou a plnou barvou svého vokálu. Jeho nezaměnitelný a výrazný hlas prošel sice obměnou, podobně jak operní pěvci klasické hudby, vydal se i Elton John směrem od tenoru k barytonu. Např. proslulý španělský pěvec Plácido Domingo až v posledních letech mohl rozvinout spektrum rolí i o barytonové party. Elton John stále zpívá působivě, dravě a své posluchačsky oblíbené skladby obohacuje velmi silnými a výraznými akcenty, čímž propůjčuje interpretacím děl své hudby emotivně jiskřivou jedinečnost. Po dramaturgické stránce poslechu skladeb nebylo večer žádných slabých míst. Velký výkon udržel britský umělec se svými kolegy od počátku až do finále. Po dobu dvou hodin a dvaceti minut, kdy stále hrál a zpíval na pódiu, dokázal publikum brzy strhnout k ovacím a udržet na vysoké laťce silnou koncertní gradaci.

Když se ohlédneme za jeho kariérou, Elton John již ve svých osmadvaceti letech v roce 1975 obdržel hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Již v období kolem třiceti let se postupně proslavil úspěšnými songy Rocket Man, Young Song, Crocodile Rock, Candle in the Wind, Saturday Night´s Alright for Fighting, Don´t Let the Sun Go Down on Me, z nichž se staly hity a nechyběly ani v O2 aréně a lidi vášnivě uváděly do varu. Publikum rytmy vytleskávalo nebo zpívalo popěvky „la, la, la“ či anglická slova.

Britský textař, básník a zpěvák Bernie Taupin, s nímž je Elton John až do současnosti v úzkém profesním styku, má velký podíl na jeho uměleckém vzrůstu. Poznali se v době, kdy John ještě užíval oficiálně své původní jméno Reginald Kenneth Dwight a krátkou etapu působil ve formaci Bluesology, komponoval rané skladby pro sebe a starší známější zpěváky, sólově hrál na klavír po barech a vystupoval s různými doprovodnými kapelami. Když se jeho styl osobitě vyhranil na počátku sedmdesátých let 20. století, nechal si úředně změnit jméno na Elton Hercules John. Křestní jméno si vybral podle saxofonisty Eltona Deana a příjmení podle zpěváka Longa Johna Baldryho, bývalých kolegů ze skupiny Bluesology, přičemž jméno Hercules se uvádí v souvislosti s jeho profesionální hudební dráhou dosud velmi zřídka. Bernie Taupin a Elton John společně vstoupili do Síně slávy pro autory písní.

Posluchači najdou v jejich tvorbě nejen svěží a veselé popové i pop rockové písně, ale také melancholické balady, jemnější blues rock, drsnější rock’n’roll a emotivně laděný soul. Zřetelný je rovněž vliv anglických a irských lidových písní a inspirace americkým gospelem. Z obsahů čiší lyrika i složitější realita života, radost a sentiment, osobní vzpomínky, společenská témata ohlížející se do historie Velké Británie, či pohled na prožívané emoce lidského života.

Z četných alb, která se dařila Eltonu Johnovi poměrně často realizovat, vynikly v sedmdesátých letech např. autobiograficky laděné Goodbye Yellow Brick Road Captain a Fantastic and the Brown Dirt Cowboy nebo rockové Rock of the Westies. V osmdesátých a devadesátých letech svůj repertoár obohatil skvělými sólovými studiovými alby 21 at 33, The Fox, Jump Up!, Too Low for Zero, Breaking Hearts, Ice on Fire, Leather Jackets, Reg Strikes Back, Sleeping with the Past, The One, Made in England, The Big Picture a v 21. století Songs from the West Coast, Peachtree Road, The Captain & the Kid, The Diving Board a Wonderful Crazy Night.

koncert-eltona-johna-v-praze-foto-marketa-juzova
Elton John v Praze Foto Markéta Jůzová

V Praze z nich představil více než dvacet velkých hitů, přičemž mnohé slavné songy nezazněly. Úžasně sehraná doprovodná kapela v komorní sestavě pěti hudebníků se dvěmi bicími soupravami a klávesami, kytarou a baskytarou rozehrála ovšem megakoncert. Fanoušci aplaudovali již při první baladě Funeral for a Friend a autobiograficky laděných songů The Bitch Is Back nebo Daniel. Z nejnovějšího alba zvolil písně Looping Up a A Good Heart. Očekávaně největších ovací se dostalo proslulým písním Don’t Let the Sun Go Down on Me, I’m Still Standing a Saturday Night’s Alright for Fighting.

Hudební kompozice Eltona Johna jsou velmi působivé, melodicky svěží a harmonicky vrstevnaté, přičemž téma a motivy frází mají při znění svou hudební kontinuitu a gradaci. Jeho rukopis je jasný, jedinečný a rozpoznatelný. Dominanci klavíru zvukově někdy umocňují v souhře i klávesy, s nimiž jeho kolegové, kteří se v doprovodné kapele na koncertech střídají, nakládají občas i v registrech varhan, velmi oblíbeného Johnova nástroje. Jeho instrumentální sóla jsou emotivně silná, mají přesný řád a energický rytmus. V okruhu velkých osobností populární hudby je Elton John jeden z nejlepších klavíristů.

Na koncertním pódiu se pohyboval ovšem jen poblíž klavíru, odkud směrem k fanouškům vysílal vtipná a trochu heroická gesta. Anglicky hovořil krátce o Praze, děkoval často za ovace a v průběhu večera upozornil na některé z písní.

Červnový koncert jeho staršího a slavnějšího krajana sira Paula McCartneyho s komornější doprovodnou kapelou byl v O2 aréně nejen dramaturgicky více strhující, ale i zvukově, dynamicky a instrumentálně diferencovanější s detailně promyšlenou vizuální a světelnou show. I projev McCartneyho vůči publiku byl vstřícnější, vřelejší a otevřenější.

Hudební kolegové Eltona Johna dostali během večera velmi malý prostor k sólovým výkonům. V dynamice znění frází a přednesu skladeb nenabídli posluchačům zvukově pestrou a širokou paletu odstínů. Z promítaných projekcí k vybraným písním byly nejpůsobivější pohledy na planetu Zemi a vesmír, které se objevily v souvislosti s proslulou písní Rocket Man. Abstraktnější obrazy k novému albu či americká vlajka umocnily sice atmosféru, symboliku a obsah písní, ale s McCartneyho show byly nesrovnatelné. Projekce show Eltona Johna byly velmi jednoduché, možná se i s nimi obracel do historie začátků vizuální techniky…

Sir Elton John příjemně působil v okamžiku, kdy se před přídavky rozhodl, věnovat pár podpisů návštěvníkům, kteří mu v první řadě podávali desky, program, trička nebo vstupenky. Britští fanoušci měli na sobě i barevné obroučky svítivých brýlí, kdysi rozmanitými tvary brýlí Elton John zvýrazňoval svou image. V prvním přídavku slavné písně Candle in the Wind, kterou hrál v roce 1997 na pohřbu princezny Diany, rozsvítili mnozí lidé v hledišti své mobilní telefony a pohybovali s nimi ve tmě. Dav úžasně přispěl k vytvoření okouzlující atmosféry nesené v symbolice hrané písně Svíce ve větru. Radostně s hudebním kontrastem uzavřel Elton John svůj úspěšný koncert rockově laděným hitem Crocodile Rock.

Celkem se Johnových nahrávek po světě prodalo více než 200 milionů kopií, jak za pořadatele Live Nation koncertu upřesnil Petr Novák.

Je skvělé, že se agentuře Live Nation v Praze podařilo v letošním roce pozvat velké hvězdy populární hudby, které slyšeli lidé nejrůznějších generací. Na podzim nadchli publikum v O2 aréně i hvězdní zpěváci Justin Bieber, Paul Simon a sir Rod Stewart.

Elton John poprvé koncertně vystoupil v naší metropoli roku 1984 v Paláci kultury. Od doby, kdy jsem navštívila jeho vystoupení na Radničním náměstí, kde hrál o jedenáct let později v rámci prestižního mezinárodního festivalu Wiener Festwochen, je obdivuhodné, jak stále působí ve výborné hudební kondici a má mnoho energie.

Ve Spojených státech amerických nejnovější Johnovo album Wonderful Crazy Night podpořila na jednom z benefičních koncertů i hudební star Lady Gaga…

Benefiční koncert k albu Wonderful Crazy Night

Lady Gaga s Eltonem Johnem

Wonderful Crazy Night

/ live ukázka z alba/ https://www.youtube.com/watch?v=d-OvBOZg8_Q

Kdo nemohl být na koncertě, může si pustit audiovizuální záznamy. Poslechněte si rozhovor o tvorbě s Eltonem Johnem, ukázku písní z aktuálního alba, připomeňte si jeho největší hity a podívejte se, jak se rozvíjely během let jeho přístupy k hudebním klipům. Se sledováním anglických textů si s videoklipy neváhejte zazpívat.

Rozhovor s Eltonem Johnem o hudbě, kreativitě, preferencích a zkušenostech https://www.youtube.com/watch?v=juM-CYZERgQ

Největší hity https://www.youtube.com/watch?v=0HSpIT_pZLw

Hudební klipy a texty úspěšných songů http://www.songs-tube.net/9288-Elton%20John-I%E2%80%99m%20Still%20Standing.html

Slavná píseň Can You Feel The Love Tonight byla oceněna Oscarem a zazněla v nejúspěšnějším animovaném filmu klasiky Walta Disneye Lví král.

Can You Feel The Love Tonight k filmu The Lion King https://www.youtube.com/watch?v=xZC8_5y06w0

Po mimořádném úspěchu muzikálu Lví král složil v roce 2005 Elton John s libretistou a autorem textu písní Lee Hallem britský muzikál Billy Elliot, hrál se v Londýně i v New Yorku a byl oceněn řadou prestižních cen, dokonce deseti Tony Awards.

Billy Elliot – Broadway https://www.youtube.com/watch?v=Y1qaX7oGeXs

Inspirativní spojení nejen interpretů populární a vážné hudby

Bylo by mylné, domnívat se, že Eltona Johna nezajímala klasika. Vážná hudba sehrála v jeho životě velkou roli. Než se rozhodl pro uměleckou dráhu v populární hudbě a oblíbil si rock ‚n‘ roll, vyrostl studiem hry na klavír a poslechem klasické tvorby. Měl rád barokní díla Johanna Sebastiana Bacha, klasicistní kompozice Wolfganga Amadea Mozarta a romantické skladby Franze Schuberta a Fryderyka Chopina. Studoval na světoznámé Královské akademii hudby v Londýně.

Vážná hudba měla na Eltona Johna nejen výrazný vliv, ale pozoruhodné a úctyhodné jsou jeho snahy žánr populární a klasické hudby propojovat v interpretacích. I když podobná úsilí nekončí vždy šťastně a naopak se často ukáže, jak si každý z žánrů žádá respekt k technice a nesmí být podceňován, v historii hudby došlo mnohokrát ke vzácným spojením. Např. jeden z hitů Eltona Johna v krásném duetu zpívali legendární pěvci populární a operní hudby George Michael a Luciano Pavarotti

Don’t Let the Sun Go Down on Me https://www.youtube.com/watch?v=8gNbejwRft4

Na své závratné umělecké dráze sir Elton John postupně rozvíjel spolupráci s jinými pěvci různých žánrů a filharmonickými tělesy.

Live Like Horses

Duet s Lucianem Pavarottim

Královská opera v Covent Garden v Londýně

2002, koncert a rozhovor se slavným hudebníkem https://www.youtube.com/watch?v=vschhZ7TxIM

photo_wonderful_300cmyk-4
Elton John Foto archiv

Hudební repertoár sir Elton John stále obohacuje novými díly, tvorbou populární hudby i muzikály. Jeho interpretační, vokální a skladatelské umění je stále na vysoké úrovni, dokáže nadchnout davy a inspirovat lidi napříč společenským spektrem.